0 Ks
0 Ks
0 Ks
0
Nákupní košík je prázdný.

K pokladně

Knihy Grada_biograficke romany 
Za každým úspěšným mužem stojí žena.
Ne všechny úspěšné ženy se ale mohly spolehnout na pomoc mužů.

Inteligentní čtení pro inteligentní ženy

Tištěná 382 
E-kniha 325 
Tištěná 365 
E-kniha 310 
Tištěná 382 
E-kniha 325 
Tištěná 407 
E-kniha 346 
Tištěná 382 
E-kniha 325 
Tištěná 339 
E-kniha 288 
Tištěná 339 
E-kniha 288 
Tištěná 382 
E-kniha 325 
Tištěná 382 
E-kniha 325 
Tištěná 339 
E-kniha 288 
Tištěná 297 
E-kniha 252 
Tištěná 297 
E-kniha 252 
Tištěná 199 
E-kniha 288 
Tištěná 189 
E-kniha 274 
Tištěná 125 
E-kniha 180 
Tištěná 180 
E-kniha 325 


Astrid Lindgrenová

Astrid_Lingrenova.jpg

 Jaký byl osud a skutečná tvář nejslavnější spisovatelky knih pro děti, autorky příběhů Pipi   Dlouhé punčochy, Dětí z Bullerbynu, Karkulína ze střechy a mnoha dalších?

 Píše se rok 1929 a dvaadvacetiletá Astrid si k sobě do Stockholmu konečně bere svého     tříletého synka Larse, kterému říká Lasse. Jako svobodná matka z venkova to v hlavním   městě Stockholmu nemá jednoduché, je ale odhodlaná postavit se životu čelem. Když   potká svého budoucího manžela a posléze se jim narodí dcerka Karin, cítí se opravdu   šťastná.

 Astrid, plná radosti ze života a hravosti, pro své děti vymýšlí nejrůznější hry a příběhy,   někdy i přímo na téma, které si děti přejí. A protože odmala ráda píše, začne je   zapisovat.Tak vzniká i vyprávění o neobyčejné dívce se dvěma rezavými copánky, žijící s   opičkou a koněm v podivné vile Vilekule. Když se Astrid odváží příběh Pipi Dlouhé   punčochy poslat do soutěže pořádané významným nakladatelstvím, nic moc nečeká. Její   náhlý autorský úspěch je pro ni obrovským překvapením. S nadšením se vrhá na dráhu   spisovatelky dětské literatury a stává se uznávanou spisovatelkou knih pro děti. Na pozadí ale probíhá druhá světová válka a citlivá Astrid těžce nese utrpení druhých. Její osobní život navíc zdaleka není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Vychází v překladu Romany Hájkové.

 

                                                         

   

Šílená

Silena.jpg

Píše se rok 1887. Třiadvacetiletá Nellie Blyová se vydává do New Yorku, odhodlaná prosadit se tu za každou  cenu jako seriózní novinářka. Život ve městě je však těžší, než si představovala, a v žádných novinách o ženu -reportérku nestojí. Nellie v zoufalství vymyslí pro přední plátek The World neodolatelnou nabídku: pravdivou  reportáž z ženského blázince na Blackwellově ostrově, kam se chce dostat tak, že bude předstírat šílenství.  Jenom tak může zjistit, nakolik jsou pravdivé řeči o tamních nelidských podmínkách. Majitele deníku Josepha  Pulitzera to zaujme a slíbí Nellie, že se postará, aby se po krátké době dostala ven. 

Když se však za mladou novinářkou v utajení dveře blázince zavřou, ocitne se na místě plném hrůz, kde vládne  krutost, jakou si vůbec nedokázala představit. Chladné, izolované a hladové dny strachu a úzkosti v ní znovu  probudí traumatické události z dětství. Do blázince přišla dobrovolně – ale dokáže se z něj vůbec někdy dostat  ven?

Šílená, neobyčejný portrét ženy, která předběhla svou dobu, je příběhem o hledání pravdy, která změnila svět.

HISTORICKÝ ROMÁN ROKU PODLE LISTŮ THE TIMES A THE SUNDAY TIMES

Vyšlo v překladu Veroniky Láskové.

 

                                                         

   

V hlavní roli Adele Astairová

V-hlavni-roli-Adele-Astairova.jpg

Fred Astaire je jeden z nejslavnějších tanečníků 20. století, jenž spolu se svou partnerkou Ginger Rogers dobyl jeviště a kina po celé Americe. Málo se však ví, že proslulé duo Ginger a Fred mělo svého předchůdce: první taneční partnerkou slavného Freda byla jeho starší sestra Adele. Sourozenci Astairovi (původním jménem Austerlitzovi, rodina si po příchodu do Ameriky změnila jméno) byli dětskou senzací již na počátku 

století a kritikové tehdy dokonce považovali o tři roky starší Adele za tu talentovanější a zářivější polovinu sourozeneckého dua.


Jejich světový úspěch se zrodil v den, kdy společně nastoupili premiérovou cestu do Evropy, jež jim od základů změnila život. Především Adele na evropských podiích zářila a Londýn ji přivítal jako superhvězdu. U nohou jí klečeli synové z nejváženějších aristokratických rodin včetně samotného následníka, ovšem Adele měla – na rozdíl od cílevědomého bratra – o svém životě jinou představu.

Adelin příběh dokresluje její fiktivní přítelkyně Violet, mladá tanečnice pocházející z nuzných poměrů, jež se stůj co stůj snaží uspět ve velkém světě prken, jež znamenají svět. A dosažení svých cílů je ochotná obětovat takřka vše.
Plastický příběh Adelina života se v rychlém tempu odvíjí na pozadí převratných historických událostí. Jak ve velkém, celosvětovém měřítku, tak i v drobných detailech týkajících se postavy Adele se autorka důsledně přidržuje faktů a už od první stránky nás vtáhne do atraktivního, ale mnohdy i drsného světa profesionálních tanečníků. 

Vychází v překladu Hany Sichingerové.

 

                                                         

   

Čtyři múzy

Kniha Ctyri muzy Haydock Grada

Vídeň začátku 20. století je plná umění, hudby i radikálních myšlenek. Egon Schiele maluje své modelky odvážným novátorským způsobem. Kdo jsou ale ženy, které shlížejí z jeho obrazů?

Adele už nějakou dobu pociťuje nutkání, které nedokáže popsat. Neodbytné chvění v břiše, všeprostupující neklid… Copak to necítí všichni? Tu naléhavou potřebu jednat, dosáhnout změny? Nemodlí se za to, aby se něco stalo? Něco, co od základu změní jejich život?

„Gertrude, slibuji ti… slibuji, že jednoho dne, až budeme starší, se přestěhujeme do Vídně a budeme žít v krásném bytě. Jen my, sami dva.“ Čím víc nad těmi slovy Gertrude přemýšlí, tím větší váhu jim přikládá. Po ničem jiném netouží. Je to příslib, který si nenechá utéct.

Pózováním pro Egona se Wally dostává do hypnotického transu. Cítí oči, přízračné oči, které si prohlížejí její tělo. A intenzita těch pohledů a z nich vyzařující přesvědčení, že jim patří, že ji mohou vlastnit, ji nutí o to pronikavěji hledět do očí Egonovi. Oplácí jí to pohledem plným porozumění a rovnosti, zatímco jeho štětec zachycuje nejen všechno před ním, ale i mezi nimi.

Srdce Edith svírá neviditelná ruka. Vidí sebe samu v rozkvětu, zahazující staré představy o tom, kdo je, a měnící se v nové já. Postavit se svému otci a své touze by ale znamenalo, že ten přerod utne v zárodku. Jakkoliv se rozhodne, vždycky přitom přijde o kus sebe. Rozhodnout se však musí.

Čtyři ženy Schieleho života, které jsou navždy součástí jeho slavného díla, vyprávějí svůj příběh velké lásky, vášně a zrady, kterým jsou všichni neúprosně a neoddělitelně navzájem spojeni. Plamen v jejich nitru totiž dokáže nejenom uchvátit, ale i spálit…

Vychází v překladu Diny Podzimkové.
 

 

 


Američanka v Paříži

Kniha Americanka v Parizi Maherova GradaKnihkupectví Shakespeare & Co. v Paříži je více než knihkupectví a knihovna. Většina z prominentních spisovatelů ztracené generace, jako jsou Ernest Hemingway, Ezra Pound nebo Gertrude Steinová, je považují za druhý domov. Právě tady se uzavírají jedna z nejdůležitějších literárních přátelství 20. století – včetně toho, které se zrodí mezi irským spisovatelem Jamesem Joycem a majitelkou knihkupectví Sylvií Beachovou. Když je zakázána Joyceova kontroverzní kniha Odysseus, Sylvia na sebe vezme obrovské riziko a vydá ji právě pod záštitou Shakespeare & Co.

Nejznámější a nejvlivnější kniha století přinese svému autorovi úspěch a proslulost, to ovšem neplatí pro Sylvii. Její nejpevnější přátelství i budoucnost obchodu jsou ohroženy v době, kdy Paříž stejně jako zbytek světa upadá hlouběji do světové hospodářské krize. Sylvia, která zasvětila život obhajobě knih, jež mění lidské životy a svět, váhá, zda pro ni Shakespeare & Co. představuje tu správnou životní cestu.

Vychází v překladu Barbory Klasové.

 

 

 

   

Prokletí hrobky

Prokletá hrobka
Lady Evelyn Herbertová, krásná a oblíbená dcera lorda Carnarvona, se měla především výhodně vdát. Ona však toužila po něčem jiném. Opustila svět bálů a sňatků z rozumu a spolu s otcem se vydala do egyptské pouště v naději, že se stane archeoložkou a bude pracovat po boku Howarda Cartera. Ten sen se jí splnil.

Egypt jí jednu lásku dal a o druhou ji připravil. První byl její budoucí muž, druhou milovaný otec. V roce 1922 tam prožila podle vlastních slov „nejskvělejší okamžik v životě“, když jako první vstoupila do čerstvě objevené Tutanchamonovy hrobky. Její život však od onoho okamžiku nabral temnější směr. Série tragédií v jejím okolí, která následovala, ji nezlomila, dala ovšem vzniknout mýtu o faraonově kletbě, který ji v různých podobách provázel po celý život.

Zestárlá Eve se po mrtvici v roce 1972 rozpomíná na události svého mládí. Částečně jí v tom pomáhá i egyptská archeoložka pátrající po osudu artefaktů z Tutanchamonovy hrobky. Co když ale její otázky nejsou tak nevinné, jak se zdají? Dokáže milující manžel chránit Eve až do konce?

Vychází v překladu Diny Podzimkové.


 

 
 

Bublinky štěstí

Bublinky štěstí

Nicole Ponsardinová pochází z dobře situované remešské továrnické rodiny. Už jako dítě se zajímá o práce na vinicích a ve vinných sklepech v oblasti Champagne, které její bohatá rodina vlastní. Díky své tvrdohlavé a nespoutané povaze si dokáže prosadit svá přání – především sňatek z lásky s Françoisem Clicquotem, jehož rodina se také už po generace zabývá vinařstvím.

Mladí manželé se odvážně pouštějí do výroby vína a zakládají vlastní firmu, na jejímž chodu se Nicole podílí stejnou měrou jako její manžel, což je pro ženy té doby velmi neobvyklé. S podporou manžela si Nicole postupně prošlapává cestičku do zatím mužského světa vinařství.

Šťastné roky však netrvají dlouho. Přicházejí napoleonské války a najednou je nebezpečné, a časem i nemožné vyvážet francouzské zboží do ciziny. Firmu závislou na ruském odbytu to finančně ruinuje. A situace se dál zhoršuje… Neúrodný rok… Nečekaná smrt milovaného muže, která s sebou nese nejen bolest, ale navíc i společensky nebezpečnou otázku – zabil ho tyfus, nebo šlo o sebevraždu? Neustálý tlak ze strany souseda, zhrzeného nápadníka a nynějšího konkurenta, Jeana-Rémyho Moëta, který chce její vinařství za každou cenu koupit…

Zdrcená mladá vdova o prodeji firmy uvažuje, na čas se odstěhuje do Paříže a touží jen zapomenout, ale nakonec se odkazu svého muže nedokáže vzdát a s pomocí přátel odvážně a cílevědomě pokračuje v započatém díle.

Značka dnes světoznámého šampaňského Veuve Clicquot vznikla právě na jejích vinicích a Nicole ji během svého života usilovně a trpělivě vylepšovala. Proslavila se i tím, že vynalezla rychlý a účinný způsob odkalování šampaňského a jako první dokázala vyrobit jiskřivé, křišťálově jasné perlivé víno.

Nicole Clicquotová je dodnes právem považována za jednu z nejvýznamnějších osobností ve světě šampaňského a vysloužila si přezdívku La Grande Dame de Champagne.

Vychází v překladu Drahomíry Michnové.
 

 
 


Vincentův poslední obraz

Vincentův poslední obraz
Městečko Auvers-sur-Oise, dnešní okrajová čtvrť Paříže, 27. července 1890 navečer. Klopýtající Vincent van Gogh se vrací z pole, kam obvykle chodívá malovat. Ale tentokrát je něco špatně. Potácí se a drží se za břicho, smrtelně zraněný. Vrací se do svého pokoje v hostinci pana Ravouxe, kde o dva dny později před zraky svého bratra Thea umírá.

Vincentovými slovy „Zranil jsem se v polích…“ všichni rozumí, že se pokusil o sebevraždu, a tak to zůstalo zaznamenáno i pro další generace. Ale bylo tomu skutečně tak? Marianne Jaeglé a nabízí překvapivě jiný pohled: Co když se známý malíř nepokusil zabít? Co když ho postřelili?

Životopisný román Vincentův poslední obraz na základě studií uznávaných historiků Stevena Naifeha a Gregoryho Whitea Smithe rekonstruuje poslední dva roky van Goghova života a podobně jako film S láskou Vincent z roku 2017 zpochybňuje zažité teorie o jeho tragickém konci.

Marianne Jaeglé ale ve své knize nepodává suchý výčet událostí, naopak čtenáři zprostředkovává jak vnější okolnosti Vincentova života, tak i niterný vhled do jeho duše. Čtenář se ocitá ve Vincentově kůži, pociťuje jeho křivdy a nepochopení, zažívá jeho extázi, ať už z barev nebe, pole, květin či jižního slunce, nebo z autentických drobností všedního života. Autorce se podařilo jakoby mimoděk popsat stěžejní van Goghova díla, jen pár slovy dokáže zhmotnit slavné obrazy včetně jejich předlohy.

Stejně tak jednoduše zachycuje třeba i Vincentův komplikovaný vztah s Paulem Gauguinem, který s ním několik týdnů pobývá v jeho žlutém domku v Arles, ale nakonec narychlo odjíždí a zklame všechny Vincentovy naděje ohledně kolegiálního partnerství a vybudování malířské školy.

Nový pohled na univerzálně známý příběh tak přináší průlom ve vnímání osobnosti slavného malíře. Bortí představu šílence s uříznutým uchem a přibližuje Vincenta van Gogha jako citlivého, plachého, asociálního člověka, výjimečného génia, umělce nepochopeného dobou a osamoceného uprostřed společnosti plné předsudků.
 

 

Josephine Bakerová – Tanec jejího života

Josephine Bakerová – Tanec jejího života

Extravagantní zpěvačka a tanečnice, majitelka nočního klubu, válečná hrdinka, zámecká paní, matka dvanácti dětí, a nakonec bojovnice za práva černochů po boku Martina Luthera Kinga – to všechno byla jedna žena. Josephine Bakerová.

Její život byl pestrý a bohatý a nebyla v něm nouze o překvapivé zvraty. I když jí okolnosti nebyly vždy nakloněny, nikdy se nevzdávala. Naopak si vždy šla tvrdohlavě za svým, nepřestávala usilovat o zrušení segregace a zapáleně bojovala za práva obyčejných Afroameričanů. Role, v níž byla stejně významnou a úspěšnou jako v roli okouzlující hvězdy varietních pódií.

Poutavé inspirativní vyprávění mapuje téměř celý život slavné Pařížanky původem z chudinské černošské čtvrti v St. Louis. Dozvíte se, jak se z obyčejné tanečnice stala miláčkem Města světel, za co získala vyznamenání od slavného generála Charlese de Gaulla, jaké prožívala milostné peripetie i jak dopadl její sen o „duhové rodině“ adoptivních dětí různých barev pleti.


 

 
 

Frida nespoutaná

Frida nespoutaná
Zářivá, charismatická, velkolepá – právě tak se uvedla Frida Kahlo, když přijela v roce 1938 do New Yorku. Její turbulentní manželství s proslulým Diegem Riverou je v krizi, ale Frida si hodlá život v metropoli a vše, co nabízí, užít plnými doušky. A jak se zdá, daří se jí úplně všechno – její úplně první samostatná výstava je okamžitý triumf a ona nachází nové přátele i obdivovatele, kteří se okolo ní točí jako okolo slunce.

Nebojí se ani milostných vzplanutí – do života jí vstupuje Nickolas Muray, se kterým je váže hluboký cit. Právě tento vztah tvoří osu příběhu románu Frida nespoutaná Frida v tomto období vpluje do uměleckých kruhů a setká se s Pablem Picassem, Marcelem Duchampem či André Bretonem.

Během několika měsíců, které ji zavedou do New York City, Paříže a následně zpět do rodného Mexika, dosáhne nových úspěchů, ale nikdy nesejde z cesty – ať už jako umělkyně nebo jako milenka.

Poutavý a emocemi prostoupený román čtenářům prozradí, co stálo za vznikem některých Fridiných nejznámějších obrazů, a přiblíží jim dopodrobna proces její tvorby. Líčí rovněž silné pouto Fridy k rodnému Mexiku.
 

 


Diktátorova múza

Diktátorova múza

Když německá filmová historička Sigrun Meierová v roce 2005 objeví vystřižené a nikdy nezveřejněné záběry, je to začátek cesty k dlouho pohřbenému tajemství, v němž hlavní roli sehrála sama Leni Riefenstahlová.

Píše se rok 1933 a Evropa tají dech. Hitler upevňuje svoji moc a začínají přípravy na berlínskou olympiádu. Leni Riefenstahlovou – filmovou průkopnici a svobodomyslnou hvězdu Třetí říše – sám Hitler pověřil úkolem zachytit olympijské hry na filmový pás. Leni však brzy zjistí, že přízeň mocných je vrtkavá a životem si nemohou být jisti ani ti nejbližší.

Kim Newlands, anglický atlet podporovaný Britskou unií fašistů, je celým srdcem oddaný své povrchní přítelkyni z vyšší společnosti Connie. Jeho touha získat olympijské zlato si však žádá svou daň a Kim je nucen zapřít, kým ve skutečnosti je.

Velšského komunistu Aluna Pryce zase pověřili, aby britské fašisty infiltroval. Když se spřátelí s Kimem a Connií, musí se sám rozhodnout, zda účel skutečně světí prostředky.

Leni dokáže prostřednictvím své kamery i pamětí manipulovat s pravdou. Ačkoli některé scény z vlastního života ráda ponechá na podlaze střižny, neznamená to, že jsou navždy ztraceny. Co se stane, když se osudy všech nevyhnutelně protnou právě v Berlíně, během olympijských her? Jaké tajemství Sigrun při svém pátrání odhalí?

 


Sen o štěstí – Příběh Peggy Guggenheimové

Sen o štěstí – Příběh Peggy Guggenheimové
Příběh plný lásky k umění, životu a osudovému muži, který z Peggy Guggenheimové vytvořil žijící legendu.

Paříž, 1937. Vzpurná dědička Peggy Guggenheimová si užívá života v oslnivém bohémském světě francouzské metropole, kde jedna okouzlující koktejlová párty následuje druhou. Ale Peggy má sen. Chce otevřít vlastní galerii a konečně se postavit na vlastní nohy. Pak se zamiluje do vysokého muže se zářivýma očima: spisovatele Samuela Becketta.

Ale ale hvězdy jejich lásce nepřejí, protože Peggy může uskutečnit svůj sen jenom ve vzdáleném Londýně, daleko od Becketta. Na obzoru se sbírají temné mraky – a když válka donutí bezpočet umělců uprchnout z Evropy, Peggy pomáhá, komu může, a riskuje jak svůj život, tak svou lásku.

 

 


Jackie a Maria

Jackie a Maria

Jackie Kennedyová, Maria Callasová a Ari Onassis – drama milostného trojúhelníku

Jackie Kennedyová je mladá, krásná, inteligentní a miluje svého manžela. Jenže žít ve středu zájmu veřejnosti s mužem posedlým politikou a neschopným spokojit se jen s jednou ženou jí láme srdce. Když jsou oba pozváni na večírek na luxusní jachtu miliardáře Ariho Onassise a Jackie netuší, že to setkání nakonec změní celý její život.

Maria Callasová je na vrcholu své operní kariéry a těší se z pozice jedné z nejlepších sopranistek na světě. Maria je ovšem lapena v chladném, bezdětném manželství bez lásky, z jedné strany pod palbou operních manažerů a z druhé nenechavého tisku. Její svět se však obrátí naruby, když se i její osud protne s osudem okouzlujícího Ariho. Zdá se, že v sobě vzájemně našli životní oporu.

Krůček za krůčkem se životy Jackie a Marie začínají proplétat, dokud je obě nestrhne spirála lží, tajemství a skandálů. Obě touží mít Ariho jen pro sebe. Jak daleko jsou ale pro lásku ochotny zajít?


 

 


Poslední rivalka Coco Chanel

Poslední rivalka Coco Chanel Světu módy vládne Paříž, ale ona sama má dvě královny

Legendární rivalita Coco Chanel a Elsy Schiaparelliové přinesla světu ty nejkrásnější módní klenoty... a také výrazně ovlivnila mnoho životů.

Mladá Američanka Lily Sutter přijíždí v roce 1938 do Paříže, aby přišla na jiné myšlenky po tragické smrti milovaného manžela. Její bohémský bratr ji okamžitě zatáhne do světa haute couture, konkrétně do salonu Elsy Schiaparelliové – návrhářky z bohaté židovské rodiny, která se pohybuje v levicových kruzích a otevřeně podporuje antifašisty.

Lily je unesena blyštivým světem elegantní módy i návrhářkou samotnou. Brzy se seznamuje i s její rivalkou Coco Chanel, která se narozdíl od Elsy vypracovala z naprosté chudoby a neváhá využívat své kontakty s německým režimem pro vlastní prospěch. Lily se zapojuje do jejich světa a sleduje souboj dvou žen, pro něž je móda vším... a mnohem víc.

Zatímco v Paříži vznikají nádherné módní kreace, na hranicích se schyluje k válce s Německem a válečné soukolí již brzy ovlivní i blyštivý svět pařížské módy.

Příběh plný lásky, zápolení, loajality a vášně.
 

 


Jazzová baronka

Jazzová baronka

Rotchildová původem. Baronka sňatkem. Svobodomyslná duší.

Pannonica „Nica“ Rothschildová měla na první pohled vše – vznešený původ, milující rodinu a nevyčerpatelné bohatství. To všechno se ale změnilo, když poprvé uslyšela skladbu ‘Round Midnight v podání jazzové legendy Theloniouse Monka. Jako uhranuta kouzlem se rozhodla opustit své nejbližší i jistotu rodinného zázemí Rothschildů a vydala se do Spojených států geniálního jazzmana vyhledat.

Newyorská společnost živelnou Evropanku mezi sebe nepřijala, ale hudebníci ano. Nalezla u nich otevřenost a přátelství a oni v ní inspiraci a podporu. Její kabriolet běžně zdobil parkoviště jazzových klubů, kde trávila veškerý čas, zatímco popíjela whiskey z placatky maskované jako bible. Největší ranou pro její už tak pošramocenou pověst byla smrt drogově závislého saxofonisty Charlieho Parkera v jejím bytě. To se ale nijak nepodepsalo na její vzpurné povaze. Ani na lásce, s jakou pečovala o Monka až do jeho smrti v roce 1982.

Jazzová baronka je nejen úžasný portrét Niky Rothschildové, ale také doby, ve které žila, a generace Rothschildů, která opustila rodinnou tradici v bankovnictví. Je to fascinující vhled do dějin jejich rodu – od pronásledování nacisty, přes století financování vlád a válek. Vše na pozadí strhujícího života svobodomyslné ženy.
 

 


Zápisník Dory Maarové

Zápisník Dory Maarové Žena, která uhranula Picassovi a sama se zapsala do dějin umění.

„Zůstal vsunutý ve vnitřní kapse starého koženého pouzdra na diář, koupeného přes internet. Maličký abecední notýsek k zapisování adres a telefonních čísel z roku 1951. A: Aragon. B: Breton, Brassaï, Braque, Balthus… Užasle jsem listovala zažloutlými stránkami. C: Cocteau, Chagall… E: Éluard… G: Giacometti… U každého jména telefon, často i adresa. L: Lacan… S: Sarraultová…

Dvacet stránek, na nichž jsou seřazení největší pováleční umělci žijící v Paříži. Kdo je mohl znát a stýkat se s nimi?

„Trvalo mi tři měsíce, než jsem zjistila, že v ruce držím notýsek Dory Maarové.“

Když si Brigitte Benkemounová pořídila na eBay použitý obal na notýsek, netušila, že v něm objeví popsaný zápisník, plný jmen osobnostní pařížské bohémy. Při následném pátrání zjistila, že adresář patřil umělkyni a jedné z múz a milenek Pabla Picassa – „plačící ženě“ Doře Maarové. Slavné fotografce, jež se plně odevzdává Picassovi a vášnivá láska k němu ji zničí – po jejich rozchodu odchází do ústraní, na dalších šedesát let života se noří do malby a celou svou bytostí se odevzdává Bohu.

Při dvouletém pátrání po jejím osudu ožívá bohémská Paříž dvacátého století a objevují se i další přátelé a známí, které si Dora v roce 1951 do notýsku již nezapsala – Georges Bataille, Max Jacob, Man Ray… a samozřejmě (všudypřítomný) Picasso.
 

 


Nobelovka

Nobelovka

Dva kolegové-objevitelé. Muž a žena. Němec a Židovka.

Píše se prosinec 1946 a Otto Hahn se právě na chystá na vrchol své kariéry – převzetí Nobelovy ceny za chemii. Předtím ho ještě čeká setkání s Lisou Meitnerovou, jeho bývalou nejbližší spolupracovnicí. Ve 30. letech společně pronikali do tajemství atomu, pak ale do jejich životů vstoupily dějiny. A Lise teď stojí naproti němu a ptá se, komu náleží cena, kterou má Otto převzít.

Původně oba chtěli jen nerušeně bádat. Jenže objevit v hitlerovském Německu něco tak převratného jako jaderné štěpení muselo pro život každého z nich nutně přinést dalekosáhlé důsledky. Zmocnily se jich síly dějin. Necelých sedm let po objevu přišla Hirošima. Co to má s oběma vynálezci společného? Co to pro ně znamená? Jen jeden z nich je nominován na Nobelovu cenu za jejich společnou práci – byla opravdu společná a rovnocenná, nebo ne? Dva názory postavené proti sobě.

Zpočátku klidný rozhovor se odehrává po letech odloučení. Osm let, které Otto prožil v hitlerovském Německu a Lise v nucené emigraci ve Švédsku, je zdrojem napětí a předmětem rozhovoru, jenž se odehrává v apartmá luxusního stockholmského hotelu. A brzy přechází v nelítostné zúčtování, které má fáze jako šachová partie. Kdo dokáže druhého lépe vyvést z rovnováhy nevyvratitelnými argumenty?

V této útlé knize o jednom zásadním soukromém střetnutí Cyril Gely, autor divadelní hry Diplomacie (jejíž filmová adaptace vynesla Volkeru Schlöndorffovi Césara), s dramatickou virtuozitou a zkratkou konfrontuje pravdu každého z obou vědců. Jako by rozštěpil atom jednoho vztahu...

 


Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Velikáni francouzské literatury. Myslitelé. Milenci.

Originální a důvěrný portrét dvou velikánů francouzské literatury, v jejichž životech bylo vzájemné intelektuální a milostné pouto silnější než kterýkoli jiný vztah.

Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir byli jedněmi z nejvýraznějších osobností druhé poloviny 20. století. Setkali se jako studenti – symbolicky v knihovně při přípravě na zkoušku z filozofie.

Svými myšlenkami ovlivnili nejen své současníky, ale i následující generace. Oba po sobě zanechali významné literární a filozofické dílo a zcela naplnili význam pojmu „angažovaný intelektuál“. Byli členy francouzského odboje za druhé světové války, odsoudili válku v Alžíru, protestovali proti válce ve Vietnamu, byli aktivní během květnových událostí roku 1968, angažovali se v ženském emancipačním hnutí… Bojem za svobodu se stali skutečným svědomím své doby.

Jejich nonkonformní milostný život se stal prostorem pro experiment, v němž se oba snažili o uplatnění morálky a respektu k principům, které si stanovili. A i přes osočování a fyzické výhrůžky ze strany ostatních zůstali Sartre s Beauvoir až do konce věrni životu, který si zvolili. Věrni svým myšlenkám.
 

 


Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Je březen 1945. Válečný fotograf Robert Capa, proslavený svými fotografiemi ze španělské občanské války i z vylodění Spojenců v Normandii, seskakuje padákem na německé území, aby zdokumentoval postup vítězící americké armády.

Střih. V Graumanově Čínském divadle v Los Angeles se udělují ceny Akademie filmového umění a věd. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon přebírá půvabná herečka Ingrid Bergmanová, manželka zubaře Pettera Lindströma a matka malé dcery.

Střih. O tři měsíce později. Paříž. Setkají se v lobby hotelu Ritz a v momentu, kdy okouzlený Capa nechá pode dveřmi hereččina pokoje pozvání na večeři, začíná milostná aféra jako žádná jiná. Nezávazný flirt přerůstá ve vášnivý vztah, sužovaný komplikovanými charaktery a emocionální zátěží obou protagonistů.

Bohémský Capa nejradši tráví rána čtením ve vaně a odpoledne sázením na dostizích. Jeho bezstarostnost je ale jen fasáda. Uvnitř ho svírají vzpomínky na válku, sebevraždu otce a tragická smrt bývalé milenky, ze které viní sám sebe. V náručí Ingrid hledá spásu, ale předtím musí porazit své démony: závislost na adrenalinu, hazardu a pití – a nutkání zapojit se do další války.

Bergmanová manévruje mezi prohýřenými nocemi ve světlech Paříže a manželstvím bez jiskry ve snaze vyhnout se skandálu, který by mohl nenávratně poškodit její kariéru i reputaci. V zoufalém úsilí být s Capou Ingrid přísahá, že manželství ukončí. Do hry ale vstupují okolnosti, které ani jeden z nich nemůže předvídat…
 

 


Madame Picasso

Madame PicassoMa jolie, má krásko, nazýval jeden z nejslavnějších malířů nové doby dívku, která mu náhodou zkřížila cestu, aby už z jeho života nikdy neodešla. Kdyby byl tenhle příběh vymyšlený, mnozí by ohrnuli nos nad další neuvěřitelnou „pohádkou o Popelce“.

Jenomže tohle je pravda.

Jen místo prince potkala Eva Gouelová, chudá venkovská dívka a švadlenka v kabaretu Moulin Rouge, Pabla Picassa. A výstřední mladý génius k ní brzy zahořel stejnou vášní jako ona k němu.

S jiskřivým půvabem a smyslností nás jejich příběh zavede do opojné Belle époque, do pařížských kaváren a salonů, kde nad sklenkami pernodu diskutují veličiny jako Gertrude Steinová či Guillaume Apollinaire.

Nahlédneme nejen do soukromí Piccasova ateliéru a ložnice, ale i do jeho záhadného rozervaného srdce. Milenci však nakonec musejí čelit ráně osudu, jakou si nedovedli ani představit.
 

 


Dáma z dobré rodiny

Dáma z dobré rodiny

Alva Smithová a její dvě sestry přijíždějí na konci 19. století do New Yorku. Po válce Severu proti Jihu jim nezůstalo nic jiného než dobré jméno. Seznámí se s Williamem Vanderbiltem – jeho rodina má velké jmění, ale newyorská smetánka je mezi sebe jako zbohatlíky nepřijímá. V naději, že svazek bude oboustranně výhodný, se Alva a William vezmou.

Svůj díl Alva splní – dostane rodinu Vanderbiltových do skupiny „horních 400“ podle počtu hostů, kteří se vejdou do plesového sálu rodiny Astorů, a dokonce překoná královnu společnosti – samotnou paní Astorovou. Alva se pomocí rodinného jmění zasazuje o výstavbu několika důležitých budov v New Yorku i Newportu, kde má rodina rodinné sídlo, slavně také zakládá Metropolitní operu – poté, co je Vanderbiltovým upřeno privilegium pronajmout si lóži v Akademii umění.

Rodinný život Alvy a Williama ale zdaleka není tak zářivý jako ten společenský. Poté co Alva zjistí, že je jí manžel nevěrný s její nejlepší přítelkyní, rozhodne se k radikálnímu kroku a požádá o rozvod. V této době naprosto šokující rozhodnutí je pro ni existenčně i společensky riskantní.

 Alva i z této bitvy vychází vítězně, a dokonce se znovu vdá – za dobrého přítele svého bývalého manžela Olivera Belmonta. Její inteligence a odhodlanost ji nakonec zavedou do hnutí sufražetek. Stane se jeho významnou členkou, zasazující se mimo jiné za volební právo žen.

Román Dáma z dobré rodiny s nebývalou bravurou popisuje nejen výjimečnou ženu, ale také energií překypující města New York a Paříž během Pozlaceného věku přelomu století. Je to příběh ženy, která se nenechala utlačovat dobou, ale radši ji měnila. A která vtipně naplnila vlastní heslo: „Poprvé se vdej pro peníze, podruhé z lásky.“
 

 

 

Dáma ve zlatém

Dáma ve zlatémStrhující příběh portrétu Adele Bloch-Bauerové a jeho tvůrce Gustava Klimta...
 
Drama prosycené láskou a krví. A kdo vlastně byl Gustav Klimt? Geniální malíř, buřič, svůdce a satyr? Jeho milostné eskapády hýbaly vídeňskou společností, neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat. Jednou z nich byla Adele Bloch-Bauerová. Ti dva spolu stvořili jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby. Zrodil se v idylických časech secesních salonů a vídeňských kavárniček, odkud jej smetl uragán válečných hrůz, aby se po dramatickém soudním sporu završil v aukční síni se ziskem 135 milionů dolarů. Dáma ve zlatém, Zlatá Adele přezdívaná též rakouská Mona Lisa se vrátila do rukou svých dědiců, ale některá její tajemství zůstávají…
 
Začínáme v časech vídeňské secese, kdy nespoutaný Klimt tvoří své obrazy. Starosvětská Vídeň s kavárničkami a měšťanskými salony, kde se schází vybraná společnost, na ně vůbec není připravená. Až na výjimky. A jednou z nich je Adele Bloch-Bauerová. Nekonvenční mladá dáma s cigaretou v ústech a buřičskými řečmi. Začal tehdy kromě jejího portrétu, vznikat i vášnivý zapovězený vztah…? Čas ale nezůstává stát. Do vídeňských ulic vpochoduje Hitler a v patách mu táhne smrt.

Donedávna bohatí a privilegovaní Židé jsou ožebračováni, deportováni a vražděni. Z mecenášů umění a intelektuálů je rázem méněcenná rasa, jejich majetek rozkraden nebo zničen. Hrůzy války jsou nekonečné a mnozí účastníci příběhu o Zlaté Adele je krutě zaplatí životem. Někteří ale přežijí a po válce se vrhají do boje za spravedlnost. A za vyrovnání křivd. Směs dech beroucího thrilleru o hrůzách války, ponížení a zoufalství s románem o umění, o lásce, vášni a síle lidského ducha…
 
V červenci 2012 svět oslavil 150 let od narození malíře Gustava Klimta!
 

 

 

Prchavý čas světla

Prchavý čas světla

Radši bych snímek fotila, než jím byla,“ tvrdí Lee Millerová po svém příjezdu do Paříže v roce 1929, kde brzy padne do oka slavnému surrealistickému fotografovi Man Rayovi. Přestože ji chce jen za modelku, Lee ho přesvědčí, aby ji přijal jako asistentku a naučil ji všechno, co umí. Man Ray je silná, charismatická osobnost a během společné práce v ateliéru se jejich životy brzy propojí, což navždy změní Leeinu životní dráhu. Prožívají spolu Leeiny první umělecké kroky, hluboké porozumění a vzájemnou silnou přitažlivost. O sedmnáct let starší Man ji velkoryse zasvěcuje do umění fotografie, ale zároveň se chová majetnicky – jako učitel i milenec - a Lee si musí odpovědět na otázku, jak skloubit milostný vztah s vlastními uměleckými ambicemi – a kolik je ochotná pro lásku obětovat.

Příběh nás zavede mezi slavné umělce předválečné Paříže i na bojiště válkou zmítané Evropy, přes radikální objevy fotografických technik až k fotodokumentárnímu zachycení osvobozování koncentračních táborů, jehož se Lee Millerová účastní jako jedna z prvních válečných zpravodajek. 

Vynikající debutový román působící na všechny smysly, plný pozoruhodných podrobností a vyprávěný v různě se proplétajících časových liniích ukazuje Lee Millerovou jako skvělou novátorskou umělkyni, která vystoupila ze stínu výjimečného muže.

 


Přihlášení k newsletteru

Vyberte si prosím obory, které vás zajímají a my vám budeme zasílat informace o knihách přizpůsobené vašemu zájmu



















Tento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.
Pole zanechte prosím prázdné

Přihlásit

Přihlásit přes sociální sítě:

Registrace



 

 

 
Síla hesla:
 

 
 

Fakturační adresa

Tento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.