Intenzivní medicína na principech vnitřního lékařství
2., doplněné a přepracované vydání
Tištěná kniha
Pevná šitá vazba
i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit v kamených knihkupectvích.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
849 Kč 722 KčSkladem
i
Poslední aktualizace skladu 10. 12. 2023 14:13
i: 26713 n: 27102822r: 8306 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
722 Kč 614 KčIhned ke stažení
i: 27154 n: 27109227r: 8306
Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Základní učebnice navazuje na znalosti oblastí na pomezí zejména interny, chirurgie a anesteziologie. Kniha obsahuje čtyři základní celky:
1. vymezení oboru a typy jednotek intenzivní péče
2. základní používané metody a technologické možnosti
3. časté stavy a syndromy v intenzivní medicíně (diferenciální diagnóza a léčba)
4. častá systémová onemocnění v intenzivní péči
Je dále doplněna kapitolou „tipy a triky“ a mnoha užitečnými přílohami.
Proč nakupovat u nás?
Doprava nad
700 Kč zdarma
Soubory ke stažení
Léčba pacientů v kritických stavech je v současné době tak komplikovaná, že je nezbytné, aby každý medicínský obor přispěl této široké oblasti svými diagnostickými i léčebnými možnostmi. Vnitřní lékařství jako velmi široký obor přesahující jednotlivé specializace je postaven před povinnost vnést právě do oblasti intenzivní medicíny svůj integrující vliv.
Předložená část vnitřního lékařství začíná vymezením oboru intenzivní medicíny a definuje typy jednotek intenzivní péče. Velmi důležitou součástí této obecné oblasti je i způsob dokumentace – jsou zde tedy charakterizovány nezbytné složky, které správná lékařská dokumentace nesmí postrádat.
Dalším významným obsahem publikace je přehled technologických možností a metod v intenzivní péči, včetně přístupů do cévního systému, zhodnocení typů a možností žilních katétrů. Nepostradatelnou součástí je seznámení s technologickými možnostmi intenzivní péče včetně umělé plicní ventilace, hemodialýzy a přístrojových možností rehabilitace.
V následující části knihy se čtenář seznámí s častými stavy a syndromy v intenzivní medicíně. Cíleně jsou zpracovány komatózní stavy, problematika hypotenze, dušnosti a role horečky. V této kapitole je podrobně zpracována problematika diagnostiky a léčby malnutrice, včetně využití parenterální a enterální výživy v celém rozsahu problematiky – od technologických možností až po obecné hodnocení portfolia nutričních přípravků v moderní medicíně.
Nejrozsáhlejší kapitolou publikace je kapitola věnovaná častým systémovým onemocněním v intenzivní péči. Jednotlivé kapitoly zpracovávají například problematiku šoku a multiorgánového selhání, srdečního selhání a poruch srdečního rytmu, respiračního selhání, selhání jater a poškození ledvin, zabývají se akutními stavy v gastroenterologii, akutní pankreatitidou, náhlými stavy v endokrinologii, v diabetologii, v hematologii apod. Další podkapitoly se věnují imunosupresi, infekčním onemocněním, sepsi a otravám. Nedílnou součástí této kapitoly je také biochemie a metabolizmus vodní a minerálové rovnováhy a poruchy acidobazické rovnováhy.
Poslední kapitola probírá „pasti intenzivní medicíny“ a pomáhá tak lékařům v praxi rozpoznat a řešit některé situace v intenzivní medicíně.
Celkově kniha, i když vychází z pohledu internisty, respektuje charakteristiku intenzivní medicíny jako svébytného, ale multidisciplinárního oboru, který je založen na efektivní interdisciplinární spolupráci.
Ocenění
Cena České internistické společnosti za rok 2017 – 1. místo

O Autorovi
Zadák ZdeněkNarodil se v roce 1937, absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové v roce 1961. Po promoci pracoval v letech 1961–66 jako vojenský lékař v Českých Budějovicích a v Jindřichově Hradci, v období 1967–70 ve Výzkumné izotopové laboratoři Vojenské lékařské akademie (VLA) v Hradci Králové. Při svém lékařském zaměstnání vystudoval v roce 1970 Přírodovědeckou fakul tu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. V roce 1970 přešel jako odborný asistent na II. interní kliniku Fakultní nemocnice a na katedru válečného interního lékařství VLA. Na téže klinice roku 1 983 převzal řízení metabolické jednotky intenzivní péče. V roce 1991 se stal přednostou nově vzniklé Kliniky gerontologické a metabolické Fakultní nemocnice v Hradci Králové a v jejím čele stojí dodne s. V roce 1976 získal titul kandidáta věd (práce z oblasti metabolizmu lipidů), v roce1980 obhájil docentskou habilitační práci věnovanou problematice metabolizmu tuků ve výživě, v roce 1994 stál při založení metabolické jednotky zaměřené na umělou výživu. V roce1988 organizoval založení České společnosti pro parenterální a enterální výživu (CSPEN) a opakovaně byl zvolen jejím předsedou.. Navíc v roce 1989 byl zvolen do výboru Evropské společnosti pro parenterální a enterální výživu. V letech 1998-2002 byl předsedou Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP (dříve CSPEN ). Odborná aktivita prof. MUDr. Zadáka, CSc., se týká i dalších oblastí. Organizoval 18 celostátních sjezdů (z toho 16 s mezinárodní účastí). Je členem výboru České patofyziologické společnosti, České internistické společnosti ČLS JEP a České společnosti pro aterosklerózu. Dále pracuje jako člen redakční rady domácích i zahraničních odborných periodik (např. Clinical Nutrition London, Nutrition In ternational New York, Klinická biochemie a metabolismus, Vnitřní lékařství, Geriatria, Diabetes, metabolismus a klinická výživa a další). Významnou součástí je jeho práce člena řady oborových komisí v četně grantové komise pro metabolizmus a výživu IGA, člena pracovní skupiny Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví ČR i jako stálého člena konzilia prezidenta republiky. Mezi jeho nejvýznamnější věde cké výsledky patří mimo jiné spoluautorství a realizace řady přípravků pro umělou výživu, vývoj série aminokyselinových roztoků (včetně použitelných v systému „all-in-one“) a tukových emulzí. Je autor em české nazojejunální sondy pro umělou výživu a spoluautorem patentů a průmyslových vzorů nutričních doplňků. Prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., je členem řady mezinárodních společností, absolvoval četn é mezinárodní pobyty, kde je nutno zdůraznit jeho opakované působení v Royal University Hospital v Liverpoolu. Autorská a spoluautorská činnost představuje kromě četných přednášek více než dvě stě pub likací v domácí a zahraniční literatuře.