0 Ks
0 Ks
0
Nákupní košík je prázdný.

K pokladně

Lenka Rožnovská

Lenka Rožnovská

Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně. Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Vzpomínáte si, jaký byl první impulz k napsání Vaší první knihy, resp. všech Vašich knih?

Za mou prvotinou hledejte jedno ukňourané dítě, mého mladšího syna, kterému se večer nechtělo do postele. Jednou, když už se mi podařilo ho uspat, sedla jsem k počítači a začala jsem psát: František je kluk kňoura ukňouraná. A nejvíc ukňouraný je, když má jít večer spát. To je samé: „Maminko, ještě jednu pohádku. Maminko, já mám žízeň. Maminko, mě škrábe pyžamko. Maminko, chci jít čurat. Maminko, nemám v postýlce blešku? Maminko, pod peřinou je bubák.“
 
Proč jste se rozhodla pro nakladatelství GRADA?

Já se pro Gradu nerozhodla, ono se to tak nějak rozhodlo za mě. Když se řekne Grada, napadá mě jiné slůvko – přátelství. Za krásnou spolupráci s Gradou vděčím své kamarádce spisovatelce Zuzaně Pospíšilové. Obě žijeme ve stejném městě, dokonce na stejné ulici. Když jsem si jí jednou posteskla, jak je pro mě těžké prosadit se v nějakém nakladatelství, neváhala a doporučila mě paní šéfredaktorce. Paní Gabriela Plicková mě pak požádala o rukopis o malé školačce. Napsala jsem knihu Školačka Kristýnka, kterou nevšedním způsobem ilustrovala Magda Veverková Hrnčířová. Takže na počátku mé spolupráce s Gradou bylo slovo, a to slovo vyslovila Zuzana Pospíšilová. A stejné slovo se snažím vyslovovat i já. Osloví-li mě nějaký mladý autor či ilustrátor a já mám pocit, že by se neměl zmarnit jeho talent, bez váhání mu doporučuji nakladatelství Grada. 
 
Co Vás při psaní nejvíce motivuje a inspiruje?

Píšu pro děti, takže mou největší inspirací jsou právě ony. Baví mě si s nimi povídat, naslouchat jim, překvapuje mě jejich jednoduchý pohled na svět, nekonečná fantazie.
 
Která fáze při psaní knihy je pro Vás nejtěžší?

Psaní poslední kapitoly, protože vím, že až ji dopíšu, bude konec, nic víc už nebude. Příběh je dohrán, postavám vdechne podobu ilustrátor, ale u toho já už nejsem. Kniha si bude žít svůj vlastní život. Některé knihy se ke mně vrátí v podobě recenze. Mám radost, když se o svých knížkách dozvím, že se dětem dobře čtou, že je čtení baví.
 
Kdy obvykle píšete a jak vypadá tvůrčí proces?

Jsem skřivan, takže nejvíce práce zvládnu udělat ráno a dopoledne. Nepatřím k těm pečlivým autorům, kteří si nejprve rozvrhnou celý text, na kartičky si napíšou jména a charakteristiky postav a až pak se pustí do psaní. Mívám v hlavě základní linku děje, vím, co chci sdělit. Zbytek už nechávám na postavách, ať si odvypráví svůj příběh.
 
Bez čeho nebo koho se při psaní neobejdete?

S trochou nadsázky musím říct, že se neobejdu bez své fantazie. Když si zrovna vybírá dovolenou, psaní mě netěší, slova se mi špatně skládají do vět a já se pak mračím a jsem mrzutá.
 
Máte svůj vzor mezi ostatními autory, jemuž byste se chtěla vyrovnat?

Je mnoho autorů, jejichž styl mě oslovuje, kolikrát se přistihnu, že mě více zajímá řemeslnost výstavby textu, nežli samotný obsah knihy. Ale není to tak, že bych se chtěla někomu vyrovnávat, spíše hledám svou vlastní cestu. Mým cílem je vytvořit si styl, ze kterého by šlo poznat, že autorkou textu jsem právě já.
 
Najdete si také čas na čtení? Pokud ano, po jaké knize nejraději sáhnete?

Ano, čtu. A čtu ráda. Hodně sleduji dětskou literaturu. Ne všechno, co se dnes pro děti vydává, se mi líbí. Tak trochu je mi líto rodičů, kteří se v tom hlubokém lese dětské literatury nutně musejí ztrácet. Chybí mi nějaká výraznější autorita, která by mladým čtenářům dokázala doporučit opravdu dobré knížky. 
 
Jaké jméno nebo název Vám vytane na mysli, když se řekne nejoblíbenější kniha?

Přiznám se, že na tuto otázku strašně nerada odpovídám. Nemám nejoblíbenější knihu, mám knihy, ke kterým se ráda vracím. Ráda si znovu přečtu některé z knih Josefa Lady, Františka Nepila, Astrid Lindgrenové, Roalda Dahla, Michaela Endeho. Z autorů, kteří píší pro dospělé čtenáře, mě oslovují Haruki Murakami, Arnošt Lustig, Jiří Hájíček, Jiří Padevět a další.
 
A Váš vzkaz pro čtenáře?

Dovolím si svůj vzkaz poslat rodičům začínajících čtenářům. Snažte se, aby čtení děti bavilo. Čtení je jako jízda na kole. Zpočátku to nejde, dítě padá, potřebuje, aby ho máma či táta drželi a podporovali ho. Ale s každou novou jízdou je to lepší a lepší, dítě se přestane bát, je jistější a sebevědomější, až se pak samo dokáže vypravit do krajiny fantazie, která je ukryta v knihách.

Přihlášení k newsletteru

Vyberte si prosím obory, které vás zajímají a my vám budeme zasílat informace o knihách přizpůsobené vašemu zájmuTento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.
Pole zanechte prosím prázdné

Přihlásit

Přihlásit přes sociální sítě:

Registrace 

 

 
Síla hesla:
 

 
 

Fakturační adresa

Tento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.