0 Ks
0 Ks
0
Nákupní košík je prázdný.

K pokladně

Nakladatelský dům Autoři Příběhy autorů Mgr. Zuzana Pospíšilová

Mgr. Zuzana Pospíšilová

Mgr. Zuzana Pospíšilová

Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka, která pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Dříve pracovala v dětském rehabilitačním stacionáři, převážně s dětmi s organickým poškozením CNS (centrální nervové soustavy) a pohybovým postižením. V době studií se zabývala tématem rozvoje tvořivosti u dětí mladšího školního věku, nyní píše knihy pro děti.

Vzpomínáte si, jaký byl první impulz k napsání Vaší první knihy, resp. všech Vašich knih?

Prvním impulzem bylo narození první dcery. Začala jsem si pro ni vymýšlet veršované legrácky, básničky a krátké pohádky. Potěšilo mě, že se jí to líbilo, a ještě větší radost jsem měla z toho, že se to líbilo i v nakladatelství. Nyní jsou pro mě impulzem pro psaní kladné ohlasy ze strany čtenářů, knihkupců i nakladatelů, a jsem za ně velice vděčná.
 
Proč jste se rozhodla pro nakladatelství GRADA?

S nakladatelstvím GRADA spolupracuji ráda nejen proto, že má široké pole působnosti, ale zejména pro velmi laskavý a vstřícný redakční přístup.
 
Co Vás při psaní nejvíce motivuje a inspiruje?

Naučila jsem se hledat inspiraci kdykoliv a kdekoliv. Největší motivací a inspirací současně jsou mí malí čtenáři. Při besedách, které občas pořádám, mi děti občas samy dávají návrhy, co bych měla napsat a která kniha by měla mít další pokračování.
 
Která fáze při psaní knihy je pro Vás nejtěžší?

Nejtěžší je samotné psaní. Když mám vymyšlený námět, upředenou dějovou linii, nezbývá, než si odsedět dlouhé hodiny u počítače. Nejtěžší ale je, když mě od psaní odvede jiná práce a já musím psaní přerušit. Pak vzniká takové tvůrčí pnutí z toho, že mám chuť pokračovat, ale fakticky nemohu. Protože mám mnoho dalších aktivit, musím s volným časem nakládat co nejhospodárněji.
 
Kdy obvykle píšete a jak vypadá tvůrčí proces?

Nejvíce by mi vyhovovalo, kdybych mohla psát ráno, kdy jsem čerstvá a plná nových nápadů, ale protože chodím do zaměstnání, musím veškeré tvůrčí aktivity odsunout do odpoledních a večerních hodin. Píši téměř každý den a sama pro sebe si pokaždé stanovím nějakou metu, jako například napsat denně kapitolu, dvě strany, čtyři básničky a podobně. Ze všeho nejlepší je období prázdnin. Protože jsem zaměstnaná jako psycholožka ve Speciálně pedagogickém centru, mám stejné výhody jako učitelé. Prázdniny jsou pro mě k nezaplacení, protože mohu psát kdykoliv během dne. Většinou za prázdniny napíši dva až tři rukopisy.
 
Bez čeho nebo koho se při psaní neobejdete.

Básničky si vymýšlím při běžných činnostech a zapisuji je tužkou na papír, ale při psaní pohádek a příběhů se neobejdu bez počítače. Bohužel nejsem technický typ, a tak si spolu občas nerozumíme a já ho podezírám, že mi dělá naschvály. Při psaní mi na stole nesmí chybět hrnek čaje a tabulka čokolády.
 
Máte svůj vzor mezi ostatními autory, kterému byste se chtěla vyrovnat?

Při veršování je mým nedostižným vzorem Jiří Žáček. Z autorů pohádkových příběhů, kteří již nejsou mezi námi, vzdávám hold nekonečné fantazii Václava Čtvrtka a laskavému a humornému vyprávění Františka Nepila. Z žijících autorů obdivuji například Miloše Kratochvíla.
 
Najdete si také čas na čtení? Pokud ano, po jaké knize nejraději sáhnete?

Určitě si najdu čas i na čtení, pravidelně navštěvuji knihovnu a každý večer před spaním si musím alespoň pár stránek přečíst. Beru to jako nezbytnost pro vytvoření té správné rovnováhy. Když slova při psaní vydávám, musím je při čtení zase načerpat. Nevyhýbám se žádnému žánru, mám ráda humor, dojetí, napětí i poučení.
 
Jaké jméno nebo název Vám vytane na mysli, když se řekne nejoblíbenější kniha?

Oblíbených žánrů, knih i autorů mám více, ale v poslední době mě zaujal Markus Zusak a jeho Zlodějka knih. Silně emočně jsem prožívala četbu knihy Ztracená manželka od Alison Richmanové. Profesně se mi líbila kniha Pestrostíni a netopýři, kterou napsal Axel Brauns.
 
Váš vzkaz pro čtenáře?

Protože píši zejména pro dětské čtenáře, měl by můj vzkaz být adresován hlavně jim.
V knihách se dá najít zábavné poučení i poučná zábava. Byla bych ráda, kdybyste dokázali na knihu pohlížet jako na svého nejlepšího přítele i učitele zároveň. Knihy budou vznikat jen tehdy, pokud se najdou spisovatelé, kteří je napíší. A ti budou tvořit jen v případě, že budou mít pro koho psát, tedy pro čtenáře. Vy, milí čtenáři, jste pro budoucnost knih tím nejdůležitějším článkem. 

Přihlášení k newsletteru

Vyberte si prosím obory, které vás zajímají a my vám budeme zasílat informace o knihách přizpůsobené vašemu zájmuTento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.
Pole zanechte prosím prázdné

Přihlásit

Přihlásit přes sociální sítě:

Registrace 

 

 
Síla hesla:
 

 
 

Fakturační adresa

Tento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.