Emoce
Regulace a vývoj v průběhu života
Tištěná kniha
Brožovaná vazba
Titul doprodán
r: 8112 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
280 Kč 252 KčUšetříte 28 Kč
Ihned ke stažení
i: 26977 n: 27109753r: 8112 Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Kniha se zabývá složitou otázkou, co jsou emoce a jak s nimi zacházet. Projevovat je, či neprojevovat? Okřiknout dítě, aby se uklidnilo, nebo ho nechat vyvztekat? Potlačovat pocity osamělosti, anebo se s nimi svěřit blízkým lidem? Strpět nepřátelství kolegy, či položit na stůl výpověď?
Emoce hrají v každodenním životě významnou roli, stejně jako myšlení, vzpomínání či chuť něčeho dosáhnout. Nejsou ničím nadbytečným, obtěžujícím ani dětinským: ukazují na jevy, které pro nás mají v životě význam. Vývoj emocí a jejich regulace jsou napínavým a fascinujícím procesem, a ačkoliv k dramatickým vývojovým skokům dochází především v průběhu dětství, dětstvím kapitola vývoje nekončí. Kniha se zabývá regulací emocí a jejich vývojem od narození až po stáří, upozorňuje na kritické momenty, věnuje se některým mýtům v emoční výchově dětí a poukazuje na významné souvislosti mezi emocemi a zdravím člověka.
Proč nakupovat u nás?
Doprava nad
700 Kč zdarma
Soubory ke stažení
Z obsahu knihy Emoce
Úvod
Část první
Afektivní procesy a jevy
Afekty
(Ne)konvenční pojetí afektu v českém prostředí
Afekt jako základní pojem
Dimenze a kategorizace afektů
Nálady
Emoce
Teorie základních emocí
Primární emoce a teorie primarity
Kognitivní teorie emocí a teorie zhodnocení
Prototypické vymezení emocí
Sociální a kulturní přístup k emocím
Sociální emoce, emoce sebeuvědomění
Skupinové emoce
Emoční nákaza
Funkce a zákonitosti emocí
Měření emocí
Část druhá
Regulace emocí
Funkce regulace emocí
Možnosti regulace emocí
Výzkumné limity studia regulace emocí
Část třetí
Vývoj emocí a jejich regulace v průběhu života
Fyziologické a sociokulturní souvislosti vývoje regulace emocí
Fyziologické souvislosti vývoje regulace emocí
Regulace emocí v souvislostech vývoje kognitivních procesů
Sociokulturní souvislosti vývoje regulace emocí
Vývoj emocí a jejich regulace v jednotlivých etapách života
Novorozenecké a kojenecké období
Batolecí období
Předškolní období
Mladší školní věk
Pubescence a adolescence
Dospělost
Stáří
Závěr
Summary
O autorce
Literatura
Recenze
Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života od Ivy Poláčkové Šolcové představují hodnotný přírůstek do české psychologické literatury a kniha má možná i potenciál stát se jednoho dne tuzemskou „klasikou“ jako některá výše zmíněná díla.
Autorka odborný jazyk tu a tam vyváží vtipnou nebo ryze praktickou pasáží. Nejde o odpočinkové čtení do vlaku, ale Emoce mají potenciál dát čtenáři základní kompendium vědomostí a poznání o tom, co se v nás odehrává, jak to funguje a proč se to děje.
Celá recenze na Dobravila.cz
Publikace je psána pěknou češtinou, srozumitelným a hravým jazykem, v důsledku čehož je překvapivě čtivá i přes svou vysokou odbornou úroveň. Upoutá tak jistě široké spektrum čtenářů, nejen odbornou veřejnost, ale i rodiče, vychovatele a všechny, kdo se zajímají o fungování lidské psychiky v souvislostech. Závěrem snad lze říci, že kniha o emocích a jejich regulaci ve svých čtenářích sama vyvolává mnoho veskrze pozitivních emocí a jako takovou ji všem vřele doporučuji.
Hana Chýlová
Katedra psychologie PEF ČZU
Celá recenze ke stažení zde.
Recenzovaná kniha, dle mého názoru, představuje přínos pro psychologické i lékařské vědy, protože dává do souvislostí (a v jeden celek) podstatné stránky afektivních (emočních) procesů kultivovaným, přehledným a vědeckým způsobem. Autorka vychází z novějších trendů v této oblasti. Jedná se o teoretickou práci s minimální redundancí (což činí četbu někdy obtížnější). Je potěšující, že současná česká psychologie navazuje na naši dobrou tradici a má kvalitní (mladší) teoretiky, čehož jsou autorka i recenzovaná publikace důkazem.
Prof. PhDr. Jan Vymětal
Ústav humanitních studií 1. lékařské fakulty UK
Celá recenze ke stažení
K čitateľom sa dostáva podnetná publikácia, ktorej úlohou je podľa autorky recenzie najmä povzbudiť k zamysleniu nad možnosťami výchovy v otázke regulácie emočných prejavov. To, do akej miery sa dokážeme ovládať, a ktoré situácie a následne vyvolané emócie riadia naše správanie a konanie, je podľa všetkého ovplyvnené mnohými faktormi – predovšetkým osobnostnými predispozíciami (vnútorné, osobnostné faktory) a potom kvalitou a intenzitou výchovného procesu, najmä v rodine (no určite netreba opomenúť ani školské a celospoločenské výchovné vplyvy).
Celá recenze na Pedagogika.sk
O Autorovi
Poláčková Šolcová IvaIva Poláčková Šolcová vystudovala humanitní vědy na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze a psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2011 působí v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR, kde řeší s kolegy projekty zaměřené na emoce a celoživotní vývoj člověka. Přednáší na Fakultě humanitních studií UK v řadě psychologických kurzů (obecná psychologie, sociální psychologie, vývojová psychologie, mezikulturní psychologie, kvalitativní metodologie, psychologie zdraví ad.) a rovněž se věnuje doktorandským studijním a dalším projektům na Institutu sociálního zdraví Univerzity Palackého v Olomouci.
Účastnila se Daseinanalytického psychoterapeutického výcviku Doc. PhDr. Jiřího Růžičky, Ph.D a výcviku Prof. Dr. Leslieho Greenberga, Ph.D a Doc. Mgr. Ladislava Timuláka, Ph.D v Emotion Focused Therapy. Je členkou Mezinárodní organizace pro mezikulturní psychologii (IACCP).
Profesně ji zajímají především afektivní procesy a zrání člověka v dospělosti a stáří. Podílela se na řešení řady národních i mezinárodních projektů zaměřených na kosmickou psychologii (Mars-500), emoce (emoční habituace, pravidla emočního projevu) a na celoživotní vývoj člověka (integrita ega ve stáří, generativita, dospívání a vývoj identity ad.). Stěžejní je pro ni sociální a mezikulturní psychologie a snaha porozumět člověku v kontextu kultury, vývoje a sociálních interakcí.
Pochází z psychologické rodiny, maminka i tatínek patří k významným českým psychologům. Má syna Janka a dceru Josefínu.
© foto: Jakub Stadler