Etika a integrita veřejné správy
Tištěná kniha
Pevná šitá vazba
i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit v kamených knihkupectvích.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
239 Kč 203 KčSkladem
i
Poslední aktualizace skladu 06. 10. 2024 15:11
i: 41515 n: 27133116r: 12330 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
203 Kč 162 Kč -20 %Ihned ke stažení
i: 42766 n: 27146529r: 12330 Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Publikace přináší zasvěcený pohled na problematiku etických specifik a uplatňování etiky ve veřejné správě. Zahrnuje aktuální koncepty, jako jsou otevřené vládnutí, integrita a etická politika, které vycházejí z nejnovějších mezinárodních zkušeností. Přibližuje progresivní nástroje, jakými jsou compliance, etický audit či whistleblowing, jež jsou v ČR dosud mnohdy tabuizované.
Profesionální, výkonná a klientsky orientovaná veřejná správa vyžaduje vysoce kompetentní úředníky a zaměstnance. Součástí profesionality je osobní integrita a etické kompetence, které by měly být efektivně podporovány organizační kulturou. Čtenáři v knize naleznou modely pro rozhodování ve složitých a dilematických etických situacích. Publikace se zabývá i takovými společensky závažnými problémy, jako jsou střet zájmů, korupce či diskriminace. Úvodní teoretické kapitoly dodávají monografii ucelený rámec.
Publikace je vhodná nejenom pro úředníky a zaměstnance veřejné správy, ale také pro studenty společenskovědních oborů a všechny ty, kteří chtějí získat nejnovější poznatky k formování etické politiky a prosazování etiky a integrity v organizacích.
Proč nakupovat u nás?
Doprava nad
700 Kč zdarma
Soubory ke stažení
Z obsahu knihy Etika a integrita veřejné správy
Úvod
1 Obecně o etice a integritě
1.1 Etika, morálka a právo
1.2 Obecné dobro, veřejný zájem a vlastní (individuální) zájem
1.3 Vztah morálky a politiky
1.4 Význam regulace a pravidel, ctnosti a hodnoty
1.5 Integrita
2 Etická specifika veřejné správy
2.1 Smysl a poslání veřejné správy, modely a principy vládnutí, dichotomie
politiky a správy
2.2 Diskreční rozhodování
2.3 Nové trendy ve vývoji veřejné správy posilující etiku a integritu
3 Etické rozhodování
3.1 Morální vývoj, etické kompetence
3.2 Model etického rozhodování
3.3 Etické rozhodování v praktickém životě
4 Etická infrastruktura a její hlavní komponenty
4.1 Etická infrastruktura a etická politika
4.2 Etický kodex
4.3 Etický a sociální audit
4.4 Monitoring
4.5 Whistleblowing
4.6 Řízení rizik
4.7 Compliance
4.8 Vzdělávání a trénink
4.9 Etické vedení a organizační kultura
5 Vybrané etické problémy veřejné správy
5.1 Střet zájmů
5.2 Korupce
5.3 Lobbing
5.4 Diskriminace ve veřejné správě
5.5 Výkon vlastnických práv ve státem vlastněných společnostech
Seznam zkratek
Seznam obrázků, tabulek a grafů
Seznam použité literatury
Rejstřík
O Autorovi
Bohatá MarieVe své odborné kariéře se zabývala aplikovaným ekonomickým výzkumem, ale zastávala i manažerské funkce. V letech 1999–2003 stála v čele Českého statistického úřadu a v období let 2004–2014 působila v Evropské komisi jako zástupkyně generálního ředitele Eurostatu.
Jejím dlouhodobým zájmem jsou etické otázky z oblasti podnikání a správy. Působila ve vedení mezinárodních organizací, jako jsou European Business Ethics Network či International Society for Business, Economics and Ethics, ale také organizací v ČR, zejména ve Společnosti pro etiku v ekonomice a v Transparency International.
V současné době působí jako vysokoškolský pedagog, je členkou poradních orgánů Eurostatu a předsedkyní Společnosti pro etiku v ekonomice, podnikání a správě.
Bureš RadimDlouhodobě se věnuje otázkám etiky a integrity se speciálním zaměřením na veřejnou správu a kriminologii.
Svoji odbornou dráhu zahájil na Filozofické fakultě UK a později na Pedagogickém ústavu J. A. Komenského AVČR, kde se věnoval otázkám etiky a filozofie výchovy. Těmito tématy se zabýval i během své stáže na St. Antony's College v Oxfordu. Od poloviny 90.tých let působil na Ministerstvu vnitra jako zástupce ředitelky odboru prevence kriminality. Věnoval se prevenci vybraných trestných činů, např. násilí na ženách a dětech či násilí na fotbalových stadiónech, a také ochraně lidských práv v resortu vnitra.
Mezi roky 2008–2015 působil jako programový ředitel v Transparency International Česká republika. V letech 2014–2015 byl členem Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Věnoval se zejména fungování a profesionalizaci státní správy, protikorupčnímu vzdělávání, prevenci či odhalování podvodů a korupce u evropských fondů.
Od ledna 2018 působí v týmu forenzních služeb a podpory integrity společnosti Ernst & Young, kde se zaměřuje na veřejný sektor. Zabývá se otázkami prevence korupce, compliance, ochranou oznamovatelů protiprávního jednání a posilováním firemní kultury a integrity. Vede kurz dobrého vládnutí na katedře politologie VŠE a na VŠEM. Spolupracuje s Českou compliance asociací.
Putnová AnnaJe docentkou a bývalou děkankou Fakulty podnikatelské VUT v Brně. Vyučuje podnikový management a etiku v podnikání. Od roku 2002 do roku 2004 byla členkou „Týmu expertů“ Ekonomické komise OSN pro podnikání žen. Vedla několik výzkumných projektů zaměřených na etiku podnikání. Spolupracuje s mezinárodními organizacemi a výzkumnými pracovišti. Hostovala a přednášela na univerzitách v Itálii, Rakousku a Řecku. Absolvovala studijní pobyty ve Finsku a Velké Británii. Odborně se zabývá otázkou aplikace etického řízení firem v českém a mezinárodním prostředí. Publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku.
Rašticová MartinaPodílí se na vedení Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a zastává pozici vedoucí Ústavu práva a humanitních věd.
Její výzkumná, tvůrčí a publikační činnost je zaměřena na problematiku personálního managementu a pracovní psychologie, diskriminace na trhu práce, leadershipu a managementu diverzitních týmů, gender managementu, interkulturního managementu, age managementu a oblast slaďování pracovního a soukromého života.
Je autorkou několika monografií a spoluautorkou kolektivních monografií. Pravidelně publikuje v českých i zahraničních periodicích.
Seknička PavelV současnosti působí jako vysokoškolský učitel v oboru národního hospodářství na Právnické fakultě UK v Praze. V letech 1990–1998 pracoval jako generální manažer v různých organizacích na finančním trhu, poté se věnoval přednáškové a vědecké činnosti v oblasti teorie národního hospodářství, zároveň vyučoval i volitelné předměty etika v podnikání a vybrané otázky kapitálového trhu na PF UK v Praze.
Odbornou a vědeckou činnost zaměřuje na institucionální aspekty v podnikání, finanční ekonomii, právo kapitálového trhu a také na etiku v podnikání. Je členem Společnosti pro etiku v ekonomice, podnikání a správě. Podílí se na výzkumu zejména v rámci programu PRVOUK 04 „Institucionální a normativní proměny práva v evropském a globálním kontextu“. Absolvoval studijní pobyty ve Velké Británii, Belgii a Německu. Publikuje doma i v zahraničí.
Szurmanová MonikaJe výzkumnicí na Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Její výzkumná činnost je zaměřena na problematiku managementu diverzitních týmů a problematiku aktivního stárnutí v České republice. Publikuje v českých i zahraničních periodicích a podílí se na výzkumných projektech.