Nezaměstnanost
2., přepracované a aktualizované vydání
Tištěná kniha
Brožovaná vazba
Titul doprodán
r: 7227 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
280 Kč 238 KčUšetříte 42 Kč
Ihned ke stažení
i: 19863 n: 24785851r: 7227
Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Publikace přibližuje práci, zaměstnanost a ztrátu práce v jejich širším antropologickém, sociálním a ekonomickém kontextu. Pozornost je věnována filozofickým, psychologickým a zdravotním důsledkům dlouhodobé ztráty práce pro člověka a kulturu. Řešení problému přihlíží k významu práce pro člověka, k roli práce v životě jedince, rodiny a širšího společenství. V této souvislosti je posuzován i nejednoznačný problém nahrazování živé lidské práce technikou a některé aspekty ekonomické globalizace dnešního světa. Úvahy autorů vycházejí z reflexe nezaměstnanosti v lékařských a společenských vědách, sledují problémy nejčastějších duševních a somatických onemocnění. Analýza nezaměstnanosti je rozšířena o ukázky textů z klasických studií z období velké hospodářské krize třicátých let 20. století.
Proč nakupovat u nás?
Doprava nad
700 Kč zdarma
Soubory ke stažení
Z obsahu knihy Nezaměstnanost
ÚVOD
PŘEDMLUVA
1. LIDSKÁ PRÁCE - MÁLO ZNÁMÝ FENOMÉN KULTURY (Josef Šmajs)
1.1 Podstata práce
1.2 Souvislost práce, lidské přirozenosti a přírody
1.2.1 Práce a lidská přirozenost
1.2.2 Práce a příroda
1.3 Proměny technologického obsahu práce
1.3.1 Instrumentální antropo-technický systém
1.3.2 Mechanický antropo-technický systém
1.3.3 Automatizace
1.4 Souvislost práce s lidskou kulturou
1.4.1 Co s ušetřenou prací?
1.4.2 Osobnostní nároky duševní práce
1.5 Možnost návratu práce do biofilní kultury
1.5.1 Může být duševní práce neutrální?
1.5.2 Omezuje práce lidskou svobodu?
1.6 Namísto závěru
Literatura
2. PSYCHOLOGIE NEZAMĚSTNANOSTI (Božena Buchtová)
2.1 Význam práce pro člověka
2.2 Historie sociálněpsychologických výzkumů nezaměstnanosti
2.2.1 Nezaměstnanost a světová hospodářská krize .
2.2.2 Nezaměstnanost sedmdesátých a osmdesátých let 20. století a v současnosti
2.3 Nezaměstnaní v České republice po roce 1990 - výzkumné poznatky
2.3.1 Autoreflexe aktuální a potenciální ztráty práce
2.3.2 Širší kontext výzkumu aktuální ztráty práce
2.3.3 Autoreflexe dlouhodobé nezaměstnanosti
2.3.4 Důsledky dlouhodobé ztráty práce
2.4 Rizikové skupiny nezaměstnaných
2.5 Společenské a kulturní souvislosti fenoménu nezaměstnanosti
Literatura
3. NEZAMĚSTNANOST A ZDRAVÍ (Zdeněk Boleloucký)
3.1 Úvod
3.2 Obecně o nezaměstnanosti a zdraví
3.3 Životní události a zdraví, model stresu
3.3.1 Životní události
3.3.2 Model životního stresu
3.4 Duševní onemocnění
3.5 Somatická onemocnění
3.6 Léčení
3.6.1 Psychoterapie
3.6.2 Farmakoterapie
3.6.3 Sociální opatření
3.7 Závěr
Literatura
4. VYBRANÉ TEXTY Z KLASICKÉ LITERATURY K FENOMÉNU
NEZAMĚSTNANOSTI
Marienthal (Marie Jahoda, Paul Lazarsfeld, Hans Ziesel)
Na dně v Paříži a Londýně (George Orwell)
Cesta do Wiganu (The Road to Wigan Pier) (George Orwell)
K sociologii nezaměstnanosti (Bruno Zwicker)
O Autorovi
Buchtová BoženaAutorka je docentkou psychologie na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Přednáší aplikovanou psychologii pro ekonomy, vede kurzy rétoriky, působí v podnikové praxi. Dlouhodobě se zabývá problémem kultivující role práce pro člověka, a to v řadě gerontologických studií (odchod člověka z aktivní činnosti do důchodu), i ztrátou práce v důsledku transformace české ekonomiky po roce 1989. Habilitovala se prací K psychologické dimenzi nezaměstnanosti.
Šmajs JosefJe profesorem filosofie na Masarykově univerzitě v Brně. Vytvořil originální koncept evoluční ontologie, který vyšel v angličtině (Evolutionary Ontology. Amsterdam-New York: Rodopi 2008), je autorem mnoha knih s ontologickou a ekologickou tematikou, které jsou překládány do jiných jazyků. Nejširší podobu evoluční ontologie obsahuje publikace Filosofie – obrat k Zemi (2008). Pro americkou encyklopedii Encyclopedia of Anthropology (2006) zpracoval hesla Culture, Nature, Technology, Environmental Philosophy. Spolu s I. Klímou a V. Cílkem vydal v r. 2010 knihu Tři hlasy. V roce 2011 vyšlo třetí české vydání jeho knihy Ohrožená kultura a druhé vydání knihy Potřebujeme filosofii přežití. V roce 2012 vyšel ruský překlad knihy Ohrožená kultura (Kultura pod ugrozoj. Novosibirsk: Akademija nauk). Často publikuje v odborných časopisech, spolupracuje se sdělovacími prostředky.
Boleloucký ZdeněkNarodil se v roce 1936, je vysokoškolský učitel, lékař -psychiatr, psychoterapeut a soudní znalec. Po odchodu do důchodu pracoval ještě sedm let jako primář v nemocnici ve Svitavách, částečně jako psychiatr v nemocnici v Litomyšli a v nemocnici v Boskovicích, kde pů- sobí dodnes. Kniha Z. Boleloucký a J. Plevová: Hraniční stavy v psychiatrii ( Praha, Grada Publishing 1993) získala Kuff nerovu cenu České psychiatrické společnosti (1994). Jeho psychofarmakologické z ájmy odráží publikace J. Plevová a Z. Boleloucký: Psychofarmakoterapie vyššího věku (Praha, Grada Publishing 2000). Kapitolami přispěl do dalších knih nakladatelství Grada Publishing, J. Baštecký a k ol.: Psycho somatická medicína (1993), Z. Adam a J. Vorlíček: Obecná onkologie a podpůrná léčba (2003), J. Vorlíček a Z. Adam: Paliativní medicína (1. vyd. 1998, Cena nakladatelství Grada Publishing; 2. vyd. 2005), Z. Adam, P. Ševčík a J. Vorlíček: Kostní nádorová choroba (2005), J. Dolina: Civilizace a nemoci (Praha, Futura 2009). Je čestným členem Společnosti psychosomatických integrací ČLS JEP, členem redakční rady časopisu Activitas Nervosa Superior Rediviva (SAV Bratislava), držitelem pamětní medaile LFMU v Brně (2006), Heverochovy medaile Psychiatrické společnosti ČLS JEP (2011) aj. Problematikou zdraví nezaměstnaných se zabývá od počátku osmdesátých let.