Perinatální paliativní péče
Tištěná kniha
Brožovaná vazba
Titul doprodán
r: 9113 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
280 Kč 238 KčUšetříte 42 Kč
Ihned ke stažení
i: 25199 n: 27193998r: 9113
Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Kniha je zaměřena především na psychosociální péči o rodiče, i když se samozřejmě týká i péče o umírající a zemřelé novorozence. Právě péče o rodiče bývá pro zdravotníky v takové situaci psychicky náročnější a jsou v ní často nejistí.
Autorka vychází tematicky kromě zahraničních studií také z výzkumu, který se věnoval psychosociální péči o rodiče po perinatální ztrátě v České republice. Dotazníkovým šetřením a hloubkovými rozhovory s rodiči, kteří perinatální ztrátu prožili, získala řadu informací, které mohou sloužit jako zpětná vazba zdravotníkům a mohou tak přispět ke zkvalitnění perinatální paliativní péče. Jejich zkušenosti a výpovědi jsou pro zdravotníky velmi důležité, protože přání pacientů, jejich hodnoty a přesvědčení jsou považovány za nedílnou součást péče založené na důkazech (evidence based care).
Věříme, že tato publikace bude přínosná nejen pro porodní asistentky, gynekology, neonatologické sestry a lékaře, kteří pečují o rodiče po perinatální ztrátě, ale i sociální pracovnice, psychology nebo duchovní, kteří se s těmito rodiči také ve své profesi setkávají.
Doprava zadarmo končí za:
Soubory ke stažení
Z obsahu knihy Perinatální paliativní péče
Úvod 1. Perinatální paliativní péče 1.1 Základní pojmy 1.2 Struktura perinatální paliativní péče 1.3 Zjištění život limitující vady dítěte během těhotenství 1.4 Péče o ženu rodící dítě na hranici viability 1.5 Péče o umírající miminko 2. Péče o ženu během porodu mrtvého dítěte 2.1 Stanovení diagnózy o úmrtí dítěte v děloze 2.2 Sdělení špatné zprávy 2.3 Období porodu mrtvého miminka 2.4 Informace o průběhu porodu 2.5 Tlumení bolesti při porodu 2.6 Psychická podpora a komunikace s rodičkou 2.7 Pocit bezpečí 3. Rituály rozloučení s miminkem 3.1 Dítě vidět a chovat v náručí 3.2 Upomínky na dítě 3.3 Pojmenování dítěte 3.4 Ztráta dvojčat/vícerčat 4. Průběh hospitalizace ženy po perinatální ztrátě 4.1 Péče a komunikace se ženou / s rodiči na oddělení 4.2 Medikalizace zármutku 4.3 Rozhodování o pojmenování a o pohřbu dítěte 4.4 Laktace a somatické potíže u žen po perinatální ztrátě 4.5 Propuštění ženy do domácího prostředí 4.6 Možnosti laické a odborné psychologické pomoci 5. Péče o ženu a její rodinu po propuštění z porodnice 5.1 Sourozenci 5.2 Partnerství 5.3 Reakce příbuzných, přátel, známých 5.4 Hněv, vztek a pocity viny 5.5 Ambulantní ošetření ženy po šestinedělí 6. Proces truchlení a vyrovnávání se ztrátou miminka 6.1 Determinanty perinatálního zármutku 6.2 Časná reakce rodičů na ztrátu 6.3 Akutní zármutek 6.4 Truchlení v dlouhodobé perspektivě 6.5 Způsoby zvládání žalu po ztrátě miminka 6.6 Komplikovaný zármutek Závěr Příloha Souhrn Summary Literatura Rejstřík
Recenze
Monografie nabízí ucelený a nesmírně fundovaný pohled na problematiku perinatální paliativní péče. Autorka se věnuje zvlášť každé fázi perinatální ztráty, zohledňuje funkčně i medicínsky jejich specifika, požadavky, potřeby i úskalí, počínaje sdělením diagnózy, přes porod, poporodní péči, šestinedělí, až po následné vyrovnávání se se ztrátou miminka.
Kniha je funkčně doplněna o zásady komunikace s matkou a otcem zemřelého dítěte, neopomíjí ale ani ostatní blízké. Zároveň uvádí důležitý aspekt, a to, čeho se také v komunikaci a chování vyvarovat, aby bylo sníženo riziko retraumatizace.
Opírá se nejen o autentické komentáře a postřehy samotných matek, ale také o výsledky relevantních výzkumů.
Velmi oceňuji pasáž věnovanou „medikalizaci zármutku“, ke které (nejen) česká medicína stále přistupuje a velmi nerada se jí vzdává, navzdory komplikacím v truchlení s ní spojené.
Perinatální paliativní péče je koncept psychosociální péče, kterému se pozornost začala věnovat relativně nedávno v porovnání s ostatními obory a péčí v nich. Jde o palčivé a aktuální téma, které se gynekologie, porodnictví a neonatologie nepřestane týkat, a chceme-li na poli této péče i nadále zaznamenávat posun dopředu s ohledem na potřeby matek (i otců) po perinatální ztrátě, měli bychom z obsahu této knihy vycházet.
Kniha by mohla být návodná a užitečná nejen pro lékaře (gynekology a neonatology), porodní asistentky, neonatologické sestry, psychology, sociální pracovnice či pracovníky poskytující poradenství pro pozůstalé, ale také pro studenty těchto oborů.
PhDr. Zuzana Fajtlová, DiS. (zdroj časopis Psychologie pro praxi 1/2017)