Čtenář se seznamuje s přirozeným způsobem uvažování a pohledem na svět, který umožňuje člověku žít naplněný život v souladu s přírodou.
Poutavost, jasnost a bystrost Fukuokových myšlenek vedla k tomu, že se kniha Revoluce jednoho stébla stala celosvětovým bestsellerem, byla přeložena do 20 jazyků a ovlivnila množství nejrůznějších lidí: farmářů, zahradníků, ekologických aktivistů, biozemědělců, příznivců slow food, lidí studujících východní nauky a dalších, kteří cítí, že právě naše vzdalování se přírodě má za následek vznik neřešitelných problémů. Z přečtení této knihy může čerpat inspiraci a nadhled i člověk, který (zatím) farmařit vůbec nehodlá. Nenechte se zpočátku odradit rýží a obilím.
Dala by se nazvat i Zen a umění hospodařit nebo Zelená knížečka, manifest Masanobuy Fukuoky o hospodaření, jídle a hranicích lidského poznání představuje radikální výzvu globálním systémům, na které ohledně našeho jídla spoléháme. Současně jde o duchovní paměti člověka, jehož inovativní systém obdělávání země odráží hlubokou víru v celistvost a rovnováhu přírodního světa. Jak Wendell Berry píše ve své předmluvě, kniha „je pro nás cenná, protože je současně praktická a filosofická. Je to inspirující zásadní kniha o zemědělství, protože není jenom o zemědělství“.
Jako kvalifikovaný vědec Fukuoka odmítl jak moderní agropodniky, tak staleté zemědělské tradice. V průběhu dalších desetiletí zdokonalil svou techniku „nicnedělání“: zdravý selský rozum, udržitelné praktiky, které de facto odstraňují využití pesticidů, hnojiv, orby a, což je možná nejdůležitější, zbytečné úsilí.
Ať jste partyzánský zahradník nebo vlastník užitkové zahrady, který se věnuje pomalému jídlu, nebo jen chcete zdravěji žít, něco zde najdete – možná vás to dokonce posune k tomu, abyste revoluci začali sami.
Přeložila Věra Dudmanová.
Obálku navrhla Marta Červáková.
OBSAH
Úvod 13
Předmluva 18
Slovo redaktora 23
Poznámky k překladu do anglického jazyka 36
Poznámka k překladu do českého jazyka 37
I.
Podívejte se na to obilí 39
Vůbec nic 42
Návrat na venkov 49
K hospodaření nicneděláním 54
Jeden z důvodů, proč se přírodní zemědělství
nerozšířilo 58
Lidstvo nezná přírodu 61
II.
Čtyři zásady přírodního hospodaření 66
Zemědělství mezi plevelem 74
Pěstování se slámou 79
Pěstování rýže na suchém poli 85
Stromy v sadu 90
Půda v sadu 94
Zelenina pěstovaná jako plané rostliny 98
Podmínky pro skončení s chemikáliemi 104
Hranice vědecké metody 109
III.
Jeden rolník promlouvá 112
Skromné řešení náročného problému 116
Plod těžkých časů 120
Obchod s přirozenými potravinami 125
Průmyslové zemědělství selže 129
Výzkum ve prospěch koho? 133
Co je potravou člověka? 136
Milosrdná smrt pro ječmen 142
Prostě služte přírodě a všechno bude dobré 147
Různé školy přírodního zemědělství 152
IV.
Zmatek v jídle 158
Přírodní potravinová mandala 162
Kultura jídla 170
Žít jen chlebem 176
Shrnutí o stravování 179
Jídlo a hospodaření 185
V.
Hloupost vypadá chytře 187
Kdo je blázen? 192
Narodil jsem se, abych chodil do mateřské školky 196
Plující oblaka a iluze vědy 201
Teorie relativity 207
Vesnice bez války a míru 210
Revoluce jednoho stébla slámy 215
Mým čtenářům 221
„Občas si přečtete knížku, která je tak inspirující a takovým požitkem, že cítíte, jak vás to nutí kráčet po ulici a křičet: ,Toto si přečtěte!‘“ Zrovna jsem dočetl Revoluci jednoho stébla slámy a každého vybízím, aby si knihu bez váhání koupil nebo půjčil.“