V kolektivu oblíbená
Hana a její neobyčejně každodenní cesta mezi knihami
Tištěná kniha
Pevná šitá vazba
i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit v kamených knihkupectvích.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
279 Kč 149 Kč -47 %Ušetříte 130 Kč
Skladem
i
Poslední aktualizace skladu 13. 12. 2024 1:41
i: 40774 n: 27130139r: 11932 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
237 Kč 178 Kč -25 %Ušetříte 59 Kč
Ihned ke stažení
i: 41125 n: 27143078r: 11932 Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Hana Pavla Taussiga, který si v Česku získal pozornost jako Chlapec, který přežil pochod smrti, čtenáře velmi živě přenáší do doby padesátých let, do Státního nakladatelství beletrie, kam mladá Hana souhrou okolností nastupuje jako doručovatelka. Pavel Taussig jako pamětník, který v té době v podobném podniku pracoval, přesně zachycuje období a události v národních podnicích za vedení (nebo řádění) šéfů zvláštního ražení a odhaluje tak zásady (ne)fungování nakladatelství, potažmo celého státního zřízení.
Předkládá tak velmi vydařenou momentku tehdejšího světa plnou dobových hlášek a průpovídek, sepsanou lehkým a pestrým jazykem, kterému porozumí i ti, pro něž je tato doba již na hony vzdálená. Toto absurdní vyprávění o absurdních časech je zároveň velmi lidské, pravdivé a smutné, ale zároveň neobyčejně vtipné, kdy ironii a sarkasmus plynule střídá čistý humor, která čtenáře upřímně rozesměje. Vhodné jazykové prostředky pak souladí s barevnými a plastickými charaktery a celý příběh má dynamiku.
Hanino mládí a optimismus stojí v přímém kontrastu s tehdejší dramatickou situací, kdy se i ona osobně musí vypořádat s velkým zásahem do života – nuceným odchodem ze školy a zdánlivě bezdůvodným uvězněním otce; její naivita se dostává do sporu s protřelostí a intrikami „kádrovníků“.
Přesto není Hana jen příběhem doby, jak by se mohlo zdát, ale příběhem člověka, ve kterém se ona doba odráží a která ho, ať chce, nebo ne, mění.
Sleva 25 % končí za:
Soubory ke stažení
Ocenění
Nominace na slovenskou cenu Anasoft litera 2013
Recenze
Na tento kousek jsem byla velmi zvědavá a moc jsem se na knihu těšila. Když mi přišla malá útlounká knížečka, hodně mě to překvapilo, ale byla mi sympatická hned na první pohled. Vevnitř se totiž kromě velmi zajímavého příběhu skrývají i koláže samotného autora a jeho přítele Fera Jablonovského.Pavel Taussig nám dal prostřednictvím příběhu mladé Hany nahlédnout do prostředí národního podniku s názvem Slovenské nakladatelství beletrie. Tato útlounká kniha je výpovědí o padesátých letech minulého století, kdy zde vládli soudruzi, kteří mnohdy ani nevěděli, jaký podnik vlastně řídí. Je to hořkosladké vyprávění s mnohdy až absurdními momenty, ale takový tehdy život byl.
Celou recenzi si můžete přečíst na kniznistripky.cz
Hanin příběh se dělí na krátké kapitoly. I když na sebe navazují, každá z nich je jednou uzavřenou historkou ze života Hany, jejich blízkých a zaměstnanců nakladatelství. Povídky jsou humorné a místy absurdní, ale budou bavit pouze čtenáře, kteří danou dobu buď zažili, mají o ní dostatek informací nebo se o ni zajímají. Těm ostatním kniha moc neřekne. Kniha je oživená dobovými hláškami a kromě originálního příběhu, který se ukrývá na jejich stranách, zaujme i vydařenou grafickou úpravou.
Celou recenzi si můžete přečíst na lacultura.cz
O Autorovi
Taussig PavelSpisovatel, publicista a výtvarník. Narodil se 24. listopadu 1933 v Bratislavě. V roce 1944 byl spolu s rodiči odvezen do koncentračního tábora Auschwitz, poté přežil pochod smrti a tábory Mauthausen, Melk a Gunskirchen.
V červenci 1945 se vrátil zpět do Bratislavy a po pobytu v léčebných ústavech nastoupil v roce 1946 na gymnázium. Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Bratislavě. Pracoval jako knihovník, vedoucí propagačního oddělení Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry a redaktor časopisu Roháč. Po emigraci v roce 1968 se usadil ve Frankfurtu na Mohanem, kde postupně prošel satirickými časopisy Pardon a Titanic a odborným periodikem Ärzte Zeitung.
Proslavil se zejména svými satirickými kolážemi, které on sám nazývá „bublináže“. Soubor těchto koláží vyšel v Torontu v roce 1987 pod názvem Blbé, ale naše. Na Medzinárodnom festivale humoru Kremnické gagy 2012 získal cenu za celoživotní dílo.
Jako spisovatel debutoval knihou povídek Jedinečná svätá (1985), „nereálnými příběhy z reálného socialismu“. Podle titulní povídky vznikl i televizní film. Přispíval také do zahraničního exilového tisku, do vysílání Svobodné Evropy v Mnichově a Deutsche Welle v Kolíně nad Rýnem. Jeho poslední román Hana byl nominován na cenu Anasoft litera 2013.