Proč zmizely insignie Karlovy univerzity
70 let pátrání po 700 let starých symbolech české historie
Tištěná kniha
Pevná šitá vazba
Titul doprodán
r: 8899 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
212 Kč 191 KčIhned ke stažení
i: 22760 n: 24798530r: 8899 Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Již sedmdesát let probíhá pátrání po ztracených nebo ukradených insigniích Karlovy univerzity. Univerzitní žezla, medaile, zakládací listiny a archiválie zmizely na konci druhé světové války. Dosud se ani nepodařilo zjistit, jestli jsou sedm set let staré symboly, neodmyslitelně patřící k imatrikulacím nebo promocím, ještě na světě.
Zveme vás na dobrodružnou pouť pátrání po jejich stopách. Pouť, jejímž cílem možná zatím nebude jejich znovunalezení, ale může jím být alespoň výzva, aby se v bádání pokračovalo. Než se však vydáme na složitou cestu, podobnou hledání jehly v kupce sena, seznámíme se blíže s univerzitou a její historií. Bez pochopení toho, jak vznikla a vyvíjela se, kolika úskalími musela projít, jaké tvrdé boje sváděla o svou existenci, by nám unikl nedozírný význam jejích symbolů a důkaz, že Karlova univerzita je skutečně naší, českou univerzitou.
Z posudku profesora Zdeňka Beneše:
Kniha se zabývá osudy historických dokumentů a zejména insignií Karlovy univerzity v Praze, které zmizely na konci druhé světové války. Tuto historii vřazuje do širších souvislostí jak dějin vzdělanosti a univerzit, tak i politických podmíněností tohoto vývoje. Pozornost pochopitelně soustřeďuje na období okupace republiky a zejména roku 1945 a odvážení univerzitních archiválií z Prahy; zde uvádí řadu nových či dosud obecně neznámých faktů. A protože je psána jako kniha s převážně populárně naučným cílem, je třeba ji právě proto přivítat i jako vítanou informaci obecně kulturního a navíc dnes také aktuálního dosahu.
Prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.
Ústav českých dějin Filozofické fakulty a Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy
Black Friday - 30 % končí za:
Soubory ke stažení
O Autorovi
Syruček MilanNarodil se 28. 1. 1932 v Kolíně) již během gymnazijních studií začal spolupracovat s redakcí Mladé fronty, kde poté pracoval 35 let. Absolvoval mnoho zahraničních cest, účastnil se řady významných mezinárodních akcí, mnohokrát procestoval prakticky celý tehdejší Sovětský svaz a měl možnost dostat se i do tajných archivů a navázal osobní kontakty s řadou osobností. V srpnu 1968 vydáv al ilegální Mladou frontu. Poté byl zpravodajem MF ve Francii. Mnohokrát navštívil Vietnam, prošel Ho Či Minovou stezku a jako novinář se bezprostředně účastnil války s USA, s Rudými Khméry v Kambodži a s Čínou. Od roku 1957 spolupracoval s Československou televizí, kde připravoval vlastní samostatné pořady. Spolupracoval rovněž s Československým rozhlasem a řadou časopisů. Během své kariéry připr avil desítky rozhovorů s různými státníky, politiky, umělci a dalšími významnými osobnostmi. V současné době spolupracuje s Literárními novinami, s Evropským parlamentem, věnuje se psaní literatury fa ktu, připravuje a moderuje diskusní debaty v Evropském domě a jezdí na besedy se čtenáři.
Svoboda JosefNarodil se 24. 11. 1956) studoval na výrobně-ekonomické fakultě VŠE a studia zakončil doktorandským studiem mezinárodních vztahů. V roce 1991 byl přijat na rektorát Univerzity Kar lovy a stal se ředitelem vydavatelství Karolinum. V roce 1993 si jej zvolil ministr kultury Pavel Tigrid jako svého náměstka pro kulturní dědictví, divadla a galerie. Z této funkce přešel o tři roky p ozději na Nejvyšší kontrolní úřad. Od roku 2002 byl pracovníkem ministerstva, z toho strávil téměř tři roky v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce v Moskvě. V roce 2013 byl jmenován kancléřem Česk ého vysokého učení technického a tuto funkci zastává dosud.