Moderní technologie jsou všude kolem nás – často se jim nevyhnou ani ti nejmenší. Pro děti narozené po roce 2020 jsou tablety, počítače a mobily obvykle běžnou součástí dětství i dospívání. Přemýšleli jste někdy o tom, jaký vliv může mít používání moderních technologií na dětský mozek? Zjistěte, jak technologie působí na vývoj mozku a co můžete udělat pro zdravý rozvoj svých dět
Fenomén „digitální demence”
Podle studie publikované v prestižním časopise JAMA Pediatrics je časté používání elektronických zařízení u předškolních dětí spojeno se sníženou integritou bílé hmoty mozku – tedy oblastí, které jsou klíčové pro rozvoj jazyka a schopnosti čtení. Děti, které trávily více času před obrazovkou, měly horší výsledky v jazykových testech i v porozumění textu.
Podobně varuje i neurovědec Manfred Spitzer, který hovoří o tzv. digitální demenci – negativním dopadu digitálních médií na paměť, pozornost a schopnost soustředění u dětí.
TIP:
Život s ADHD: Jak proměnit hyperaktivitu v nejlepšího spojence?
Čtení aktivuje více mozkových center
Čtení před spaním, nebo televizní večerníček? Výzkum vedený Johnem Huttonem došel k jasným závěrům – čtení knih aktivuje dětem více mozkových center než sledování animovaných filmů. Děti, kterým byly čteny knihy, prokázaly lepší schopnost interpretovat příběh a měly silnější propojení mozkových oblastí zodpovědných za jazyk a porozumění.
TIP:
Knížky pro děti na dobrou noc: 8 důvodů, proč udělat ze čtení před spaním pravidelný rituál
Sečteno a podtrženo. Pravidelné čtení podporuje rozvoj jazyka, pozitivně ovlivňuje schopnost soustředění i vazbu mezi dítětem a rodičem. Pokud chcete podpořit správný vývoj mozku vašeho dítěte, nezapomínejte ani na psaní, kreslení rukou nebo omalovánky pro děti. Tyto tvořivé činnosti posilují jemnou motoriku a propojují různé mozkové funkce a jsou klíčové pro správný vývoj řeči.
TIP:
5 tipů na hravý rozvoj a přípravu předškoláka
Čtení z obrazovky, nebo čtení z papíru?
Je rozdíl mezi čtením z obrazovky a čtením z papíru? Podle výzkumů je čtení z papíru na rozdíl od scrollování pro mozek přirozenější. Některé studie potvrzují, že pravidelné čtení 30 minut denně může přispět ke zlepšení kognitivních schopností, napomáhá také lepšímu pochopení i zapamatování textu. Podle některých studií si čtením z papíru můžeme zapamatovat až o 30 % informací více.
3 tipy, jak eliminovat negativní vliv technologií
1. Omezte čas strávený před obrazovkami:
- děti do 2 let neměly mít žádný kontakt s obrazovkami
- děti ve věku 2–5 let maximálně jednu hodinu denně
2. Podporujte čtení:
- věnujte 30 minut denně společnému čtení
- u starších dětí podporujte čtenářství
3. Buďte vzorem:
- mějte na paměti, že děti napodobují chování dospělých a přejímají jejich vzory
- ukažte dětem, že jde čas trávit i kvalitněji – četbou, sportem nebo jinými aktivitami
Najděte rovnováhu
Technologie jsou neodmyslitelnou součástí moderního života, ale je důležité najít rovnováhu. Pokud zvolíte správný obsah a délku používání, mohou být pro rozvoj dětí přínosem. Kvalitní vzdělávací aplikace pomáhají rozvíjet jazyk, logiku i kreativitu, děti si díky nim osvojují základy digitální gramotnosti a učí se orientovat v moderním světě.
Pokud své děti zároveň podpoříte ve čtení a nastavíte čas strávený před obrazovkami, uděláte maximum pro jejich rozvoj a přípravu na úspěšnou budoucnost.
Na e-shopu grada.cz najdete spoustu skvělých knih pro malé i větší čtenáře. Vyberte si ze široké nabídky beletrie pro děti – české pohádky, komiksy, knihy pro první čtení, dobrodružné příběhy, leporela, říkadla, básničky a písničky. Ke každé objednávce vám navíc přidáme knihy zdarma.