Syndrom vyhoření si mnoho lidí spojuje s přepracovanými vrcholovými manažery. Ve skutečnosti se ale dotýká mnoha z nás – ať už jste učitel, zdravotník, nebo třeba maminka na rodičovské dovolené. Naučte se rozpoznávat varovné signály dřív, než vás tělo i mysl zastaví. Prozradíme vám, jak syndrom vyhoření vzniká, jak mu předcházet a doporučíme knihy, které vám pomohou najít klid a rovnováhu uprostřed každodenních starostí a povinností.
Syndrom vyhoření přichází plíživě a nenápadně
Na počátku jste možná trochu více unavení, méně se smějete a občas vás přepadnou negativní myšlenky. Většina lidí nad tím jen mávne rukou s tím, že jen měli špatný den, nebo těžký týden… Jenže špatných dnů neustále přibývá a radost se vytrácí do nenávratna. Najednou se můžete probudit s pocitem, už dále nemůžete. Nemůžete vstát, jít do práce, mluvit s lidmi, postarat se o domácnost nebo děti.
V ohrožení nejsou jen náročné profese
Pracovní vyhoření se často dotýká lidí, kteří mají psychicky náročné povolání a jsou vystaveni každodennímu tlaku, stresu a přetížení – ať už jsou to zdravotníci, učitelé, pečovatelé, manažeři, podnikatelé nebo mnoho dalších náročných profesí. Nemusí však jít pouze o vyhoření v práci. Čím dál častěji se vyhoření dotýká mladých lidí a žen na mateřské a rodičovské dovolené.
Mateřství je krásné, ale také náročné. Často přináší neustálou péči, nedostatek spánku, izolaci od okolí, tlak na dokonalost, ztrátu vlastní identity i absenci času pro sebe. To vše jsou faktory, které mohou vést ke stejnému psychickému vyčerpání jako přepracování v zaměstnání.
Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří chtějí dělat věci na sto procent, mají sklony k perfekcionismu a kladou na sebe velké nároky. Neváhají upozadit sami sebe a mnohdy odkládají své potřeby až na poslední místo. Neustále umlčují vnitřní hlas, který bije na poplach – až do chvíle, kdy se jejich vnitřní baterka vybije a nemohou dál.
Co stojí za syndromem vyhoření?
- nadměrná pracovní zátěž
- dlouhodobý stres
- nedostatek uznání
- špatné pracovní vztahy
- tlak na perfektní výkon
Spouštěčem syndromu vyhoření nemusí být pouze pracovní přetížení. Vyhoření může být reakcí na jakoukoli dlouhodobě náročnou situaci v osobním životě, při které vydáváte více energie, než kolik zvládnete doplnit. Rozchod, rozvod, úmrtí blízkého člověka, psychická zátěž při péči o rodinu nebo nemoc – to vše může vést k vyčerpání sil.
TIP: 6 způsobů, jak zvládat stres a najít vnitřní klid
Nepřehlížejte varovné signály
Syndrom vyhoření se nemusí projevovat jen na úrovní duše – na povrch může vyplout také ve fyzické nebo sociální rovině.
Kdy byste měli zbystřit?
Varovnými signály může být:
- chronická únava (i po dostatečném odpočinku)
- ztráta motivace a nechuť do činností, které vás dřív těšily
- pochybnosti o vlastní hodnotě a schopnostech
- podrážděnost a vznětlivost
- problémy se spánkem, bolesti hlavy, zažívací potíže
- sociální odloučení (méně kontaktů s přáteli i rodinou)
- snížený výkon
Změna začíná uvnitř
Vyhoření se dá efektivně předcházet. Naučte se respektovat své potřeby, nepřekračujte vlastní limity a hranice a nebojte se říkat „ne”. Vnímejte také varovné signály a nenechte symptomy propuknout naplno. Někdy může být nutná také změna práce, prostředí nebo nastavení hranic. Myslete na to, že není nic důležitějšího než vaše zdraví a psychická pohoda – žádná práce nestojí za to, abyste si zničili zdraví, nervy nebo vztahy s nejbližšími.
Průvodcem na vaší cestě za vnitřním uzdravením a pohodou může být nejen zkušený terapeut, ale i knihy o psychoterapii a vzdělávání v oblasti osobního rozvoje. Naučte se porozumět sami sobě, svým emocím, vzorcům chování i tomu, jak s nimi pracovat – to je nejlepší cesta ke klidné mysli, zdravému tělu i spokojeným vztahům.
TIP: Pokud nemáte na čtení čas, vsaďte na audioknihy o psychologii.
Objevte další knihy o psychologii člověka a nejlepší knihy pro osobní rozvoj z nakladatelství Grada a udělejte první krok k vnitřní pohodě a harmonii. Abychom vám udělali radost, máme pro vás malý dárek – KNIHY ZDARMA ke každé objednávce a DOPRAVU ZDARMA při objednávce nad 700 Kč.