XML technologie
Principy a aplikace v praxi
Tištěná kniha
Brožovaná vazba
Titul doprodán
r: 5158 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
271 Kč 244 KčUšetříte 27 Kč
Ihned ke stažení
i: 16013 n: 24766881r: 5158 Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Ojedinělá publikace, která aktuálně reaguje na rychlý vývoj problematiky v posledních letech, komplexně seznamuje s XML technologiemi se zvláštním zřetelem na XML databáze. Kniha je zacílena zejména na profesionály využívající technologie XML v rámci aplikací, ovšem i začátečníci v knize naleznou potřebný úvodní materiál. Rozsáhlý prostor je věnován jazykům pro popis a zpracování XML dat, jako jsou XML Schema, XPath, XSLT a XQuery, který slouží k dotazování nad XML daty v XML databázích. Autoři popisují různé typy úložišť pro XML data, jakož i standard SQL/XML umožňující integrovat XML data a data relačních databází. Čtenář se též seznámí s metodami komprese XML dat použitelnými při jejich ukládání a přenosu. Po vzoru konceptuálního modelování relačních databází, reaguje publikace uvedením původního konceptuálního modelu. Závěr je věnován aplikacím XML technologie, zmíněny jsou možnosti práce s XML v některých databázových produktech. Autoři publikace vycházeli z pe
dagogických zkušeností a vlastní výzkumné práce v dané oblasti.
Proč nakupovat u nás?
Doprava nad
700 Kč zdarma
Soubory ke stažení
Z obsahu knihy XML technologie
O autorech
Předmluva
Úvod
1 Principy formátu XML
1.1 Formát XML
1.2 XML dokument
1.3 Definice struktury dokumentu pomocí DTD
1.4 Jmenné prostory XML
1.5 Aplikační rozhraní
2 XML schémata a jazyk XML Schema
2.1 Motivace
2.2 Základy jazyka XML Schema
2.3 Jednoduché datové typy
2.4 Atributy
2.5 Elementy
2.6 Složené datové typy
2.7 Skupiny atributů
2.8 Další jazyky pro definici XML schématu
2.9 Shrnutí
3 Jazyky XPath, XPointer a XLink
3.1 XPath
3.2 XPointer
3.3 XLink
3.4 Shrnutí
4 Pokročilé techniky jazyka XML Schema .
4.1 Omezení identity
4.2 Substituovatelnost a substituční skupiny
4.3 Zástupci
4.4 Externí schémata .
4.5 Notace
4.6 Anotace
4.7 Kořenový element schema
4.8 Vztah jazyka XML Schema k XML dokumentům
4.9 Vztah jazyka XML Schema k DTD
4.10 Shrnutí
5 Transformace XML dokumentů pomocí XSLT
5.1 Struktura XSL dokumentu.
5.2 Prvky jazyka XSL
5.3 Aplikace pravidel XSLT
5.4 Zpracování XML dokumentu pomocí XSLT
5.5 Příklad převodu XML do HTML ..
5.6 Příklad jednoduché databáze v XML
5.7 Shrnutí
6 Jazyk XQuery
6.1 Datové modely XML a dotazovacích jazyků
6.2 Cesty
6.3 Konstruktory
6.4 Výrazy FLWOR
6.5 Kvantifikátory
6.6 Datový model XQuery
6.7 Vstupní funkce
6.8 Funkce
6.9 Datové typy a schémata
6.10 Formální sémantika XQuery
6.11 Shrnutí
7 XML databáze
7.1 Uložení XML dat v systému souborů
7.2 Uložení XML dat v relační databázi
7.3 Nativní XML úložiště
7.4 SQL/XML
8 Komprese XML dat.
8.1 Komprese dat
8.2 Komprese XML dat
8.3 Shrnutí
9 Modelování XML dat
9.1 Návody pro návrh XML schémat
9.2 Abstrakce návrhu XML schémat
10 Praktické využití XML
10.1 Vybrané standardní XML formáty
10.2 Webové služby
10.3 Podpora XML v existujících RSŘBD
10.4 Shrnutí
Literatura
Rejstřík
O Autorovi
Holubová IrenaAbsolvovala magisterské i postgraduální studium na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde v současné dob ě působí jako odborná asistentka na katedře softwarového inženýrství . Ve své vědecké činnosti se věnuje problematice správy XML dat v (objektově) relačních databázích, podobnosti XML dat a jejího využití, analýzy reálných XML dat, automatického generování XML dat a XM L benchmarkingu. Výsledky své práce publikuje na mezinárodních konferencích (DocEng, DASFAA, DEXA, IDC, ISD, ... ) i v odborných knihách a časopisech. Některé z nich získaly významná ocenění. V rámci svého pedagogického působení spoluvytvářela na MFF UK přednášku Technologie XML a Pokročilé technologie XML a na tuto oblast zaměřuje i vedené bakalářské a diplomové práce a studentské projekty.
Nečaský MartinVystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Datové inženýrství. V současnosti působí jako postgraduální student na katedře softwarového inženýrství MFF UK. Tématy jeho výzkum u jsou návrh, integrace a správa XML dat a dále pak webové služby a sémantický web. výsledky své práce publikuje na mezinárodních konferencích (SAC, EJC, ICDIM, APCCM, ... ). Na uvedené oblasti zaměřu je i témata vedených bakalářských a diplomových prací. Na MFF UK vyučuje úvodní kurzy do databázových systémů a programování a předměty Technologie XML a Pokročilé technologie XML. Na FEL ČVUT vyučuje předmět Technologie XML.
Pokorný JaroslavByl jmenován profesorem informatiky v roce 1999. Je autorem více než 250 původních publikací, vědeckých monografií a vysokoškolských učebnic z oblasti zpracování dat . Jako člen organizačního výboru se podílel na uskutečnění osmi mezinárodních konferencí. Je členem vědeckých rad FAV ZÚ v Plzni, FIS VŠE v Praze, rady Úl AV ČR a MFF UK. Pracuje v komisi pro státní z koušky na MFF UK a FEL ČVUT, je členem oborové rady pro doktorské studium na MFF UK a dalších školách. Působí jako expert v European Commision, je reprezentantem ČR v organizaci IFIP, stálým recenzent em Computing Reviews a Zentralblatt für Mathematik. Na MFF UK pracuje od roku 1982, v letech 1995-2006 zde zastával funkci vedoucího katedry softwarového inženýrství. Od roku 2008 je proděkanem MFF UK pro vědu a zahraniční styky.
Toman KamilMgr. Kamil Toman vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Počítačové systémy. V současné době působí jako postgraduální student na katedře softwarového inženýrství. Tématy jeho výzkumné práce jsou zejména problematika adaptivního ukládání XML a vyhledávání v XML datech, analýza reálných XML dat a využití těchto postupů v nativních XML databázích. Výsledky práce publikuje na mezinárodních konferencích. V rámci svého působení na fakultě spoluvytvářel přednášku Technologie XML. Mimo akademickou sféru působí jako softwarový architekt, přičemž se věnuje mimo jiné problematice datových integrací a webových služeb.
Toman VojtěchVystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Počítačové systémy. V současné době působí jako postgraduální studen t na katedře softwarového inženýrství. Tématy jeho výzkumné prác e jsou zejména problematika adaptivního ukládání XML a vyhledávání v XML datech, analýza reálných XML dat a využití těchto postupů v nativních XML databázích. Výsledky práce publikuje na mezinárodních konferencích. V rámci svého působení na fakultě spoluvytvářel přednášku Technologie XML. Mimo akademickou sféru působí jako softwarový architekt, přičemž se věnuje mimo jiné problematice datových int egrací a webových služeb.
Richta KarelAbsolvoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze. Specializuje se na oblast formálních specifikací a sémantiky, zabýval se programovacími jazyky a operačními systémy, v současné době se věnuje převážně softwarovému inženýrství a databázovým systémům. Tuto tematiku vyučuje na katedře počítačů FEL ČVUT v Praze a katedře softwarového inženýrství MFF UK v Praze. Učí též specializované předměty na katedře informačních technologií BI v Praze. Učil jako externista na katedře informačních technologií FSI VŠE v Praze a katedře informačního inženýrství PEF ČZU v Praze.