Psychologie zdraví
Biologické, psychosociální, digitální a spirituální aspekty
i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit v kamených knihkupectvích.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
599 Kč 509 KčSkladem
i
Poslední aktualizace skladu 15. 09. 2024 5:07
i: 41802 n: 27125692r: 11211 i Doporučená maloobchodní cena (DMOC) za kterou je možné knihu běžně zakoupit u obchodních partnerů.
Zvýrazněná cena je naše aktuální prodejní cena.
509 Kč 458 KčIhned ke stažení
i: 42634 n: 27147175r: 11211 Zakoupením knihy získáváte nárok na dárek = knihy zdarma
Základní ideou této odborné monografie je snaha doplnit dosavadní publikace věnované psychologii zdraví o koncept reflektující tradiční pojetí, ale také přinést aktuální témata a poznatky zaměřené primárně na celostní pojetí zdraví.
Hlavní osou knihy jsou psychologické, biologické, psychosociální a spirituální aspekty zdraví, včetně reflexe současných vlivů digitálních technologií. Texty jsou nabízeny multidisciplinární perspektivou se zapojením odborníků z oblasti akademického výzkumu i aplikované praxe. Autoři se věnují tématům zdraví napříč různými obory, jako je psychologie, medicína, psychoterapie, adiktologie, filozofie, fyzioterapie, digitální technologie a mnoho dalších.
Kniha je určena nejen studentům humanitních věd, ale i široké odborné veřejnosti z oblasti psychosociálních oborů.
Proč nakupovat u nás?
Doprava nad
700 Kč zdarma
Soubory ke stažení
Z obsahu knihy Psychologie zdraví
Úvod
Část I. Modely zdraví, stresu a nemoci
1. Teoretické vymezení zdraví a resilience
2. Stres jako významný faktor nemoci
3. Mobilita, doprava a veřejné zdraví
4. Syndrom vyhoření
5. Chronická nemoc
6. Dětský pacient, rodinný kontext nemoci a zdraví
Část II. Vývojové aspekty v kontextu zdraví
7. Emoční vývoj v dospívání a jeho vliv na duševní zdraví
8. Psychologické aspekty porodu
9. Specifická témata ženského zdraví
Část III. Nutkavé chování, behaviorální a látkové závislosti
10. Vztah k jídlu, nadužívání potravy
11. Závislé chování
12. Hraní digitálních her
Část IV. Metody a techniky podporující zdraví
13. Péče o zdraví, salutoprotektivní faktory
14. Psychofyziologické aspekty zdraví a pohybová aktivita
15. Focusing
16. Digitální technologie v psychologii
Část V. Specifické a psychospirituální přístupy podporující zdraví
17. Religiozita, spiritualita a zdraví
18. Psychologie zdraví a nemoci z pohledu tradiční amazonské medicíny
19. Technika omezené zevní stimulace
Část VI. Vývojové a archetypální aspekty – kazuistiky a praktická cvičení
20. Cesta Hrdiny jako model mužského vývoje
Závěr
Souhrn
Summary
Zusammenfassung
Seznam použitých zdrojů a literatury
Rejstřík
Seznam použitých zkratek
Seznam tabulek
Seznam obrázků
Autoři
Recenze
„Monografie zpracovává témata psychologie zdraví ve snaze reflektovat jak tradiční české pojetí psychologie zdraví, tak aktuální témata současné psychologie zdraví v širším kontextu (tj. s důrazem na celostní pojetí zdraví). Publikace je relevantní a na českém trhu potřebná.“
doc. Mgr. Steriani Elavsky, Ph.D.
„Nejedná se pouze o odbornou publikaci, která věcně předkládá současné výzkumné poznatky. Cenná jsou také vyjádření osobních postojů a zkušeností jednotlivých autorů, za kterými je patrný zápal do dané problematiky a hluboké poznatky z praxe. [… ] Tato publikace je z mého pohledu důležitým činem, který může vést ke zlepšení vzájemného pochopení odlišných sektorů v rámci týmové práce se zdravím jedince.“
MUDr. Michal Raszka, Ph.D.
„Práce kolektivu autorů je dílo velmi potřebné. Jedná se o jedinečnou publikaci, která na českém trhu vůbec poprvé zkoumá jednotlivé aspekty psychologie zdraví v rozsahu a šíři dříve nepublikované.“
doc. Mgr. Michal Růžička, Ph.D.
Jsem rád, že nakladatelství Grada vydalo titul Psychologie zdraví s podtitulem Biologické, psychosociální, digitální a spirituální aspekty. Vítám, že lékaři se zabývají celistvému pohledu na zdraví. Protože zdraví není jen zdraví těla či ducha. Zdraví je o rovnováze člověka a jeho okolí. Každý den na nás působí mnoho vlivů. Některé vlivy jsou slabší, jiné silnější. Co se zdravím dokáže udělat úmrtí milovaného člověka.
Publikaci jsem s velkým zájmem přečetl, protože se věnuje specifickým problémům dětského pacienta.
Chtěl jsem napsat chytřejší recenzi na tuto odbornou publikaci, která je napsaná čtivě, srozumitelně i pro laického čtenáře. Čtenář by si měl odnést, že pro skutečné zdraví je důležitá rovnováha.
Celá recenze zde: lacultura.cz
O Autorovi
Jochmannová LeonaKlinická psycholožka a supervizorka, působí na katedře psychologie FF Univerzity Palackého v Olomouci, kde rovněž vystudovala jednooborovou psychologii. Mezi hlavní oblasti jejího profesního zaměření patří problematika traumatu, poruch attachmentu a distančních forem odborné péče v psychosociálních oborech (hlavní řešitelka grantu TAČR).
Je odbornou garantkou programu Dětství bez násilí a členkou výboru sekce Psychologie zdraví při ČMPS. Je autorkou nebo spoluautorkou řady odborných publikací, mezi které patří monografie Psychologie zdraví (2021), Trauma u dětí (2021), Psychicky zranené dieťa a možnosti intervencie (2018), Praxe dlouhodobých poradenských a seberozvojových skupin (2017), Krizové situace výchovy a výuky (2015) a kapitol v knize Dítě traumatizované v blízkých vztazích (In Matoušek, 2017).
Kimplová TerezaTereza Kimplová je psycholožka a vysokoškolská pedagožka na pozici vedoucí katedry pedagogické a školní psychologie PdF OU v Ostravě. Dlouhodobě působí také jako lektorka vzdělávacích a seberozvojových kurzů či se angažuje v projektech zaměřených na výzkum i aplikační rovinu.
Absolvovala řadu akreditovaných odborných kurzů a především komplexní terapeutický výcvik v metodě biosyntetická psychoterapie. Prvky biosyntézy s nadšením využívá ve své pedagogické praxi pro budoucí pedagogy a studenty/studentky dalších oborů, při kterých je běžná práce s lidmi.
V individuální terapeutické praxi se zaměřuje na provázanost tělesných a psychických procesů, na jedinečnost vnitřních zdrojů každého člověka. Kromě terapie slovem tak nabízí klientům také možnost práce s tělem, pohybem, dechem či hlasem. Tématem mohou být jak např. náročné životní situace, krize, psychosomatické obtíže, vztahy, tak i chuť k osobnostnímu rozvoji aj.
Je rovněž autorkou knih pojednávajících o životě se zrakovým postižením, publikací s orientací na partnerskou a manželskou psychologii či výzkumů z oblasti technického nadání a genderového přístupu k němu.